Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Sołtysi bez pomocy

Pracując po kilka godzin w tygodniu, zajmowali się najprostszymi pracami, pomagali w utrzymaniu porządku. Kto? Osoby zatrudnione do prac społecznie użytecznych. Od kilku miesięcy już ich jednak nie widać. Bo urzędy nie dostały pieniędzy na ich zatrudnianie.

Sołtysi bez pomocy

Do prac społecznie użytecznych kierowani byli zazwyczaj ludzie mający rozmaite problemy, nierzadko z alkoholem, a przez to często od lat pozostający bez stałego zatrudnienia, korzystające z pomocy społecznej. System prac społecznie użytecznych w założeniu miał na celu powolne przywrócenie ich rynkowi pracy, nauczenie ich nawyku chodzenia do pracy. Ludzie ci pracowali dla gmin, w których zamieszkiwali, a te tym chętniej korzystały z ich pracy, bo 60% kosztów zatrudnienia pokrywały pośredniaki, a 40% gminy. Kierowani byli do pomocy sołtysom, uzupełniali brygady gospodarcze w gminach. Czyścili rowy, sprzątali ulice, kosili gminne trawniki. Wykonywali inne nieskomplikowane prace. - W 2018 roku w gminach na terenie powiatu wodzisławskiego mieliśmy takich pracowników około 100 – powiedziała Anna Słotwińska-Plewka, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Wodzisławiu Śl. podczas swojej wizyty w Mszanie, gdzie kilka tygodni temu o sprawie dyskutowała m.in. z włodarzami gminy i radnymi.

W tym roku gminy na pomoc takich pracowników liczyć już nie mogą. Powód? PUP nie otrzymał pieniędzy na ich zatrudnienie.

W ubiegłym roku pula środków wodzisławskiego pośredniaka na tzw. aktywizację zawodową, obejmującą takie formy jak staże, doposażenie stanowisk pracy, czy właśnie prace społecznie użyteczne, wynosiła 2,5 mln zł. - A w tym roku otrzymaliśmy z funduszu pracy na ten cel tylko 600 tys. zł – wyjaśniła Słotwińska-Plewka. W związku z tym PUP musi przeznaczać pieniądze na te formy aktywizacji, które są najbardziej skuteczne. A taką formą są staże. - Na 260 osób, które skierowaliśmy na staże, dalszą pracę podjęły prawie wszystkie osoby. W zakresie prac społecznie użytecznych takiego wyniku nie mamy. Te prace podejmują wciąż te same osoby, które nie bardzo dają się aktywizować na rynku pracy – przyznała Słotwińska-Plewka. Jak dodała, Minister Pracy zostawił większe środki na aktywizację zawodową tylko w tych powiatach, w których bezrobocie jest wyższe od średniej krajowej.

– Szkoda, bo ci pracownicy byli gminom bardzo przydatni, sporo pomagali sołtysom. A myślę, że sami też czuli się potrzebni – podsumował Mirosław Szymanek, wójt gminy Mszana.

(art)

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~gapiesie (188.137. * .93) 01.06.2019 09:00
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

No tak...500 plus