Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Hydranty nie działają jak należy

Sieć hydrantowa w naszym mieście jest niewydolna - alarmują pszowscy strażacy, którzy podkreślają, że może to rodzić problemy podczas gaszenia pożarów. Jeden z zakładów wodociągowych winą za ten stan obarcza ukształtowanie terenu miasta, które odznacza się dużym zróżnicowaniem.

Hydranty nie działają jak należy

Na terenie Pszowa jest wiele hydrantów naziemnych, z których teoretycznie straż pożarna może czerpać wodę do gaszenia pożarów. - Ich stan techniczny pozostawia jednak wiele do życzenia - ocenia Piotr Fiszer, naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Pszowie. - Prócz tego, że są ładne i kolorowe, to ich wydajność jest słaba, a ciśnienie wody jest niewystarczające - dodaje podkreślając, że korzystanie z nich zimą jest jeszcze bardziej ograniczone. Zawory hydrantów po prostu zamarzają.

Duże zróżnicowanie terenu

Za utrzymanie ulicznych hydrantów we właściwym stanie technicznym odpowiadają zakłady wodociągowe. W Pszowie są to dwie firmy: Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (PWiK) z Wodzisławia Śl. oraz pszowski Amar. To właśnie na tych firmach ciąży obowiązek dokonywania przeglądów i konserwacji hydrantów. Jak tłumaczy Katarzyna Machowska-Bujak z wodzisławskiego PWiK-u, pszowska sieć wodociągowa, na której zabudowane są hydranty, nie jest odrębną siecią przeciwpożarową, ale tą samą, którą dostarczają wodę swoim odbiorcom. - Głównym czynnikiem mającym wpływ na wysokość ciśnienia wody w sieci jest bardzo duże zróżnicowanie wysokościowe terenu sięgające blisko 70 m - mówi Katarzyna Machowska-Bujak. W efekcie ciśnienie w sieci wodociągowej waha się od 2 do 6 barów. Nie może być wyśrodkowane, ponieważ dochodziłoby wówczas do awarii na wewnętrznych instalacjach wodociągowych budynków położonych w niższych partiach miasta. Od przedsiębiorstwa Amar nie udało nam się uzyskać komentarza.

Hydrant na pokopalnianym terenie

Naczelnik Fiszer przywołuje zeszłoroczny duży pożar budynku dawnej cechowni kopalni Anna przy ul. Skwary. - Z ogniem przez kilka godzin walczyło kilkanaście zastępów straży pożarnych. Gdyby nie hydrant w rejonie szybu Choroby II to tak naprawdę musielibyśmy wodę do gaszenia dowozić z innych gmin - mówi. Aktualnie z urządzenia strażacy nie mogą już korzystać. Hydrant znajduje się na prywatnym terenie należącym do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. - Gdyby miastu udało się przejąć urządzenie i teren wokół niego a później wykonać utwardzony dojazd, to hydrant zapewniłby dużą ilość wody do celów pożarowych dla naszego miasta o każdej porze roku - mówi Fiszer.

Temat hydrantu na pokopalnianym terenie jest pszowskich włodarzom dobrze znany. Jak wyjaśnia wiceburmistrz Piotr Kowol, znajduje się on pograniczu terenu sprzedanego przez SRK prywatnemu przedsiębiorcy a terenu, które miasto chce przejąć. - Do sprawy będzie można wrócić po faktycznym przejęciu przez miasto tego miejsca - mówi Kowol.

(juk)

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
executioner 20.05.2019 07:32

Czy w Pszowie cokolwiek działa "jak należy" ? :O