Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Były radny chce ocalić od zapomnienia ważne wydarzenia

Jeden z pszowskich radny zamierza zatroszczyć się o ważne dla miasta daty, obchody i rocznice. Proponuje powołanie czegoś na wzór grupy inicjatywnej. - Tak, by pamięć o ważnych pszowskich wydarzeniach nie zginęła - mówi.

Były radny chce ocalić od zapomnienia ważne wydarzenia
Kazimierz Nawrat inicjator pomysłu powołania grupy troszczącej się o pamięć różnego rodzaju ważnych dla Pszowa dat, rocznic i uroczystości

Październikowa pszowska sesja miała szczególny charakter, ponieważ w takim składzie radni, po czterech latach pracy, spotkali się po raz ostatni. Na zakończenie współpracy nie szczędzili sobie pochwał, podziękowań oraz gratulacji. Jeden z rajców wysunął w stronę koleżanek i kolegów ciekawą propozycję.

By pamięć o historii nie zginęła

– W obecnych czasach duży nacisk kładzie się na tzw. społeczeństwo obywatelskie. Dlatego chciałbym coś zaproponować tym, którzy nie startowali w wyborach bądź tym, którzy nie otrzymali mandatu radnego - zaczął radny Kazimierz Nawrat. - Mamy dużo do zrobienia i wiele do zachowania w Pszowie. Dlatego moim zdaniem powinna w mieście powstać grupa, która skupiłaby się przede wszystkim na różnego rodzaju rocznicach i obchodach. Tak by pamięć o ważnych pszowskich wydarzeniach nie zginęła - mówił. Swój pomysł podsumował myślą Józefa Piłsudskiego: „Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, zwyciężyć i spocząć na laurach to klęska”. Radni przyjęli pomysł Nawrata w milczeniu. Nikt nie zdecydował się na jego skomentowanie.

Być może dlatego, że Nawrat był określany w radzie mianem „hasłowca”. - Nie jest to człowieka czynu, dlatego czy faktycznie grupa, o której wspominał powstanie, będzie w dużej mierze zależeć od osób, które zdecydują się na współpracę z nim - mówi nam jeden z ustępujących pszowskich radnych, który nie chciał wypowiedzieć się pod nazwiskiem. Nie ukrywa jednak, że sama idea pomysłu przypadła mu do gustu.

Niektórzy przegrali, inni zrezygnowali

Przypomnijmy, że z pszowską radą żegnają się Paweł Kołodziej, Ignacy Basztoń, Czesława Stramka i Romuald Gebel. Czterech pierwszych przegrało wyborcze starcie, Gebel kandydował do rady powiatu. Natomiast Kazimierz Nawrat, Dawid Handschuh, Czesław Mucha i Błażej Sitko zrezygnowali ze startu w wyborach.

(juk)

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~annaf (91.192. * .71) 23.11.2018 19:59

Sami walczyliście w latach 90 o to, żeby teraz dziadować :D

~kaleta22@ (91.200. * .82) 23.11.2018 14:59

głupszego pomysłu już nie było ?
a tak na przykład jak by ten pan dał pomysł żeby zainstalowćc kosze na psie odchody wraz z torebkami i rękawicami takie jak inne miejscowości mają ????
Kokoszyce dzielnica Wodzisławia ma te kosze nawet na drodze jak się idzie w stronę cmentarza a u nas ??????

~ciekawy (78.31. * .74) 23.11.2018 10:20
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Ale z drugiej strony czym Ci radni mają się w tym pszowie zajmować ? 3 chałupy na krzyż a tu burmistrz zastepca radni, cały urząd miasta itp

~Pszowikkkk (46.134. * .112) 23.11.2018 10:10
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Czyli priorytet na rozwoj Pszowa to upamietnienie waznych dat takie cos tylko w Pszowie

~Pszowik123 (46.134. * .211) 23.11.2018 08:05

Czesława Stramka jest dalej radną! Boże święty kto pisze takie pierdoły.