Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Pawłów pod opieką św. Michała

Nad portalem pawłowskiego kościoła stoi św. Michał i broni go swoją tarczą. „Quis ut Deus” – Któż jak Bóg? Pawłów obchodził w niedzielę 30 września swój odpust, w tym roku w 110. rocznicę poświęcenia kościoła - pisze ks. Jan Szywalski.

Pawłów pod opieką św. Michała
Stary kościół w Pawłowie oraz nowy kościół, poświęcony w 1908 r.

Ks. Antoni Wodarz

Ks. prałat Wodarz był pod kilkoma względami rekordzistą. Przybył do Pawłowa w 1916 r. i był tu proboszczem przez 57 lat! Zrezygnował z urzędu w 1973 r. gdy miał 94 lata, przeżył jeszcze dwa i zmarł w wieku 96 lat. Prawie 70 lat był kapłanem. Ten rzadki jubileusz miał przeżyć w czerwcu 1975 r., ale Bóg odwołał go przedtem (7 kwietnia) z tego świata. Na biurku leżała lista gości, których zamierzał zaprosić na swą

okrągłą rocznicę świeceń. Dziekanem raciborskim był od 1931 r. przez 42 lata. Też swoisty rekord. Zawsze pogodny, o wielkim poczuciu humoru, bardzo gościnny, ale niezłomny w zasadach. Był na liście podejrzanych przez gestapo za swe propolskie nastawienie, zaś w Polsce Ludowej był fantowany za odmowę płacenia czynszu, zgodnie z nakazem biskupów. Jego optymizm nie pozwalał mu widzieć, że kościół z biegiem lat wymagał pewnych remontów. „Po mnie młody proboszcz nie będzie miał żadnej roboty, wszystko jest w porządku” – wyznał mi kiedyś.

Ks. Hubert Mikołajec

Ks. Mikołajec był wikarym w Pawłowie podczas ostatnich lat ks. Wodarza. Proboszczem był przez 12 lat. Znany był jako autor krótkich felietonów w

„Gościu Niedzielnym” w „Kąciku wiejskiego proboszcza”. W 2016 r. został wydany ich wybór w osobnym tomiku „Zapiski wiejskiego proboszcza”. Jego artykuliki to anegdoty, wspomnienia, przeżycia pisane ciepłym językiem śląskiego farorza. Wyczuć można jego związek z ludem, jego głęboką wiarę, i wyrozumiały osąd. Wiele z nich łączy się z pobytem w Pawłowie. M.in. opisał na podstawie wspomnień starych ludzi, jak ks. Wodarz podczas plebiscytu studził rozpalone emocje narodowościowe. „W pewne popołudnie niedzielne ks. Wodarz zaprosił świat męski swojej parafii do gospody i powiedział: rozmawiajcie, dyskutujcie, wadźcie się, ale błagam was na kolanach, nie strzelajcie do siebie. Wszyscy braćmi jesteśmy! Prędzej czy później, i ty, i ty, i my wszyscy, zapukamy do bramy wiecznej ojczyzny, a tam nikt nie będzie pytał o narodowość. I rzeczywiście, w Pawłowie w czasie plebiscytu i powstania nie było żadnych mordów politycznych”.

Na innym miejscu spisał wspomnienia obcego kapłana, który w latach międzywojennych zastępował ks. Wodarza w parafii. Ks. Wodarz polecił temu kapłanowi, by pod jego nieobecność rozdzielał w pierwszy piątek miesiąca o 5.30 rano komunię św. Tenże kapłan, ku swojemu zdziwieniu, o brzasku dnia zastał taki widok: „Na murowanym parkanie kościelnym widzę oparte narzędzia żniwiarzy: grabie, widły, kosy. W kościele zaś spora grupa ludzi, nie tylko kobiet. Przed pracą polną oczekiwali na komunię pierwszopiątkową. Do dziś nie zapomniałem tego ora et labora” ludu śląskiego.

Ks. Mikołajec przeniósł się do Zabełkowa; nie czuł się na siłach, by uporać się zaległymi robotami remontowymi.

Ks. Zygmunt Hupka

Po ks. Mikołajcu przez rok proboszczem był ks. Michał Ryś. Pozostawił tylko przelotne wspomnienia.

W 1986 r., został wprowadzony do parafii obecny proboszcz ks. Zygmunt Hupka. Kapłan serdeczny i bliski ludziom, a co najważniejsze: o zmyśle praktycznym. Potrafił się uporać z nawarstwionymi pracami remontowymi. Widać fakty: czerwony nowy dach, oczyszczony z wiekowego kurzu, ceglaste ściany zewnętrzne, wieża kryta blachą miedzianą, wewnątrz posadzka granitowa, odnowiona instalacja elektryczna i nowe ogrzewanie. Bodźcem szczególnym do tych prac był obchodzony w 2008 r. jubileusz stulecia kościoła. Jest już 32 lata gospodarzem kościoła. A rekordowych lat ks. Wodarza nikt nie pobije, bo obecnie jest granica czynnej służby: wiek 75 lat. Pytam go o radości i bolączki jego posługi.

– Jest nas coraz mniej, ubywa mieszkańców. Jednak parafia zachowała swą żywotność, chętna do współpracy.

Proboszcz znany jest z „high technology”: dwie kamery pokazują na żywo wszystko co się dzieje w kościele, można przez internet brać udział w nabożeństwach lub śledzić ewentualnego włamywacza. Automatyzacja totalna: same włączają się dzwony, nakręca się zegar itd., ale auta farorz nie mo.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].