Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Afera w szkole! Byli dyrektorzy staną przed sądem za przekręty

Byli dyrektorzy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Gorzyczkach, Stanisław W. i Ilona P. staną wkrótce przed sądem. Ten wyznaczył na listopad termin rozprawy w sprawie nieprawidłowości w finansach szkoły.

Afera w szkole! Byli dyrektorzy staną przed sądem za przekręty

W 2016 r. r Urząd Gminy w Gorzycach rozpoczął realizację planu kontroli wewnętrznych we wszystkich jednostkach podległych gminie. Wiodącym tematem kontroli było gospodarowanie środkami funduszu socjalnego i delegacji. Nieoficjalnie wiemy, że zdecydowano się na przeprowadzenie kontroli dlatego, że do urzędu gminy zaczęły napływać pogłoski o nieprawidłowościach w jednej ze szkół. W grudniu 2016 r. kontrola z urzędu gminy pojawiła się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Gorzyczkach. Skończyła się w styczniu 2017 r. W czasie kontroli wykryte zostały nieprawidłowości. Dotyczyły one gospodarowania środkami funduszu socjalnego i wykorzystania sfałszowanej dokumentacji. W lutym 2017 Urząd Gminy w Gorzycach zgłosił do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Śledztwo zakończyło się skierowaniem 28 lutego tego roku aktu oskarżenia do sądu – mówi nam prokurator Marcin Felsztyński, szef Prokuratury Rejonowej w Wodzisławiu. Prokuratura oskarżyła byłego dyrektora szkoły Stanisława W. o przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków. Jego zastępczynię Ilonę P. dodatkowo o przywłaszczenie 9 tysięcy złotych z funduszu socjalnego, a sekretarkę Beatę S. o podrabianie podpisów.

– W szkole tworzona była lista osób, które miały uczestniczyć w wyjeździe finansowanym z odpisów na fundusz socjalny. W rzeczywistości jechały inne osoby. Wypłaty z Funduszu były wykonywane na podstawie dokumentacji przekazanej przez dyrektora. Część z pieniędzy było wypłacanych poza rachunkami bankowymi, osobom, którym się tak naprawdę nie należały. Były to między innymi wycieczki do Włoch, Normandii czy nad jeziora alpejskie. W toku śledztwa okazało się, że osoby widniejące na liście nie zawsze jechały na wspomniane wycieczki, a zwroty były wypłacane – wylicza prokurator. Byli dyrektorzy nie przyznali się do stawianych zarzutów. Jedynie Beata S. przyznała się do podrobienia podpisu.

Z naszych informacji wynika, że w procederze poszkodowanych mogło zostać nawet kilkadziesiąt osób, nie tylko obecnych pracowników szkoły, ale też emerytowanych, których pieniądze trafiały na fundusz socjalny, ale z tych pieniędzy korzystały osoby zupełnie do tego nieuprawnione.

Stanisław W. zrezygnował z funkcji dyrektora 21 lipca 2017 r., oficjalnie ze względów zdrowotnych. Pisaliśmy wtedy również o wątpliwościach wokół remontów przeprowadzanych w szkole (m.in. brak kosztorysów, nieprzestrzeganie procedur dotyczących wyboru firm, które przeprowadzały remont). W nadchodzących wyborach jest kandydatem KWW Głos Pokoleń do rady gminy w Gorzycach.

Ilona P. od 31 sierpnia tego roku nie pracuje już w ZSP Gorzyczki (wcześniej przestała być wicedyrektorem). Jak się dowiedzieliśmy w szkole, sama złożyła wypowiedzenie.

(acz), (art)

6 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
iwonella 16.11.2018 16:13

Skandal i tyle,usuwanie komentarzy również i gdzie tu wolność słowa?! Te osoby miały się za praworządnych obywateli,a okazały się...każdy wie... Jak napiszę te słowo to komentarz usuną...porażka i zakłamanie!!!

~AaaJjj (89.66. * .182) 17.10.2018 17:49
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Ukarać winnych!!! Jak tacy ludzie mogą pracować z dziećmi?!

iwonella 14.10.2018 07:33

Porażka i zakłamanie!!!

iwonella 05.10.2018 10:39
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~UVE (83.29. * .230) 05.10.2018 08:56
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

A to nie czasem Stanisław W kandyduje na radnego Gminy Gorzyce???
Gratulacje !!! To że staną przed Sadem nie znaczy, że będą ukarani i poniosą jakiekolwiek konsekwencje finansowe. Przecież to do przewidzenia.

~daniel89 (95.91. * .206) 05.10.2018 08:40
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

hahahah piszecie " Stanislaw W. a Post Ponizej " Dlaczego stanislaw Wujec rezygnuje z pracy?" xdd