Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Relikwie Krzyża Świętego

Marcin Luter kpił: „Gdyby zebrać wszystkie relikwie Krzyża razem, byłby to cały las”. Luter znany jest ze swego negatywnego stosunku do czci świętych, a do relikwii szczególnie. Sprzeciw wobec czci relikwii był jednym ze sztandarowych haseł reformacji. Jednak, jak stwierdzono, cząstki, uważane za relikwie Krzyża Świętego, stanowią najwyżej jedną trzecią drzewa zbawienia.

Relikwie Krzyża Świętego
Piero della Francesca, Odnalezienie trzech krzyży

Relikwie Krzyża Świętego w Polsce

Najbardziej znanym miejscem kultu Krzyża Świętego w naszym kraju jest klasztor i bazylika Krzyża Św. na Łysej Górze w Górach Świętokrzyskich. Relikwie trafiły tu na początku chrześcijaństwa naszego kraju. Król węgierski, św. Stefan I posłał swego syna Emeryka (również świętego) na pielgrzymkę do grobu świętego Wojciecha w Gnieźnie. Na wyjazd dał mu relikwie drzewa Krzyża św., aby go strzegły od nieszczęść w drodze. W 1024 r. dotarł przez Kraków do Kielc i pozostawił cząstkę relikwii u benedyktynów na górze zwanej później Świętym Krzyżem. Następnie zawędrował do Wrocławia, gdzie również pozostawił cząstkę świętego drzewa, aż w końcu dotarł do Gniezna. Według innej tradycji relikwie otrzymali benedyktyni na Łysej Górze z Krakowa w 1306 r. od Władysława Łokietka.

Opactwo benedyktynów Św. Krzyża na Łysej Górze założył Bolesław Chrobry w 1006 r., przetrwało ono do kasacji w 1819 r. Obecnie opiekę duchową sprawują tam ojcowie oblaci.

Naukowcy, badając relikwie w 2002 r., stwierdzili, że drzewo pochodzi z czasów krzyżowania Chrystusa i prawdopodobnie jest z drzewa czarnej sosny występującej w Ziemi Świętej.

Katedra Krzyża Świętego w Opolu

Wielu z nas może zastanawiało się dlaczego w herbie miasta Opola obok orła piastowskiego jest po drugiej stronie połowa krzyża. Według tradycji w 1024 r. wrocławski biskup Klemens podarował Opolu relikwie (cząstkę?), otrzymane od św. Emeryka. Uważano to za tak zaszczytny dar, że włączono krzyż w herb miasta. Kościół opolski, dziś katedra biskupia, nosił już wtedy tytuł Św. Krzyża, co uzasadnia darowiznę biskupa wrocławskiego, któremu Opole podlegało.

Kościoły Krzyża Świętego w pobliżu Raciborza

Pietrowice–Gródczanki

Mamy w pobliżu Raciborza trzy kościoły pod wezwaniem Krzyża Św.. Najbardziej znany jest drewniany kościółek wtopiony w zieleń wielkich drzew w Pietrowicach–Gródczankach. W ub. roku obchodził swoje 350–lecie. Odpusty przy nim odbywają się dwa razy w roku: wg starego zwyczaju 2/3 maja – w dawne święto Znalezienia św. Krzyża – oraz 13/14 września. Wieczorem pierwszego dnia wychodzi procesja z parafialnego kościoła w Pietrowicach W. do pielgrzymkowego kościółka, a następnego dnia odbywają się tam nabożeństwa odpustowe. Pielgrzymom daje się tam do ucałowania relikwie Św. Krzyża. Trudno stwierdzić ich pochodzenie i ich autentyczność; brak dokumentów. Wyrazy czci wobec nich odnosimy jednak do osoby Jezusa Chrystusa ukrzyżowanego z miłości do nas.

Kościół w Raciborzu–Studziennej

Inna świątynia z tytułem Krzyża Św. znajduje się w Raciborzu–Studziennej. Znana jest z pięknych mozaik; znad ołtarza patrzy na nas ukrzyżowany Chrystus ze spokojnym, miłującym wzrokiem. Odpust odprawia się tu w niedzielę po 14 września.

I ten kościół szczyci się posiadaniem relikwii Krzyża Św. Jako były proboszcz mogę twierdzić, że są solidne podstawy, by wierzyć w ich autentyczność. Relikwiarz jest darem o. Bernarda Briksa, długoletniego przeora Ojców Oblatów w klasztorze przy sanktuarium Św. Krzyża na Łysej Górze. Relikwiarz jest bardzo stary. Pod szkiełkiem w środku małej monstrancji można zobaczyć dwie maleńkie drzazgi przyszyte na krzyż do czerwonego płótna.

Krzyżu najdroższy, nade wszystko święty
Coś mego Pana niósł konanie
Piękny i Niezwykły – mówią, żeś przeklęty
Lecz dobrze wiem – Tyś wybraniec

O, Krzyżu z Via Dolorosa
Mocnyś Ty mimo ran tak wielu
Na wieść o Tobie szepczą: zgroza!
Lecz ja Cię kocham, Przyjacielu.

(s. Rut, kamedułka ze Złoczewa)

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].