Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Kto wyrywa krzyż z żołnierskiej mogiły?

- Ktoś ciągle niszczy mogiłę poległych żołnierzy. Może trzeba sprawę nagłośnić, żeby się to skończyło? To przecież ohydny przejaw wandalizmu – zadzwoniła do naszej redakcji Wiesława Parma z Bełsznicy.

Kto wyrywa krzyż z żołnierskiej mogiły?

Został fundament

Moje przewodniczki zaprowadziły mnie w niepozorne miejsce, znajdujące się nieopodal ruin domu. Zobaczyłem pozostałości ławeczki. Obok rosła niewielka róża. Naokoło pełno dołów, będących najpewniej pozostałościami po wybuchach bomb i pocisków. Kobiety tłumaczyły, że dla miejscowych jest to miejsce pamięci. Tu znajdowała się mogiła żołnierzy, którzy zginęli pod koniec II wojny światowej. Moje przewodniczki wyjaśniały, że obecnie miejsce to regularnie jest dewastowane. Nie wiadomo przez kogo, ani dlaczego. – Niejednokrotnie był tu stawiany krzyż. Niedawno mąż przyniósł tu znicze i kwiaty. Niestety każdy krzyż, który tu stawiamy znika, a kwiaty i znicze są niszczone. Wszystko jest porozrzucane dookoła. Była nawet pamiątkowa tabliczka. Również została usunięta i nie ma po niej śladu. Został tylko betonowy fundament, do którego przytwierdzony był jeden z tych krzyży – pokazuje resztki potłuczonych zniczy pani Wiesia.

Dom kolejarza

Fundament i pierwszy solidny krzyż wykonało kilku mężczyzn z pobliskiego Rogowa. – Chodziło się tu dawniej na spacery. No i z dawnych opowieści wiedzieliśmy, że była tu kiedyś mogiła żołnierzy – mówi Antoni Glenc. Doskonale historię tego miejsca zna Henryk Glenc, 82-letni mieszkaniec Rogowa. – Franke był kolejarzem. Mój starszy brat Józef go znał. Przychodziłem tu z nim, stąd wiem jak ta okolica wyglądała dawniej. Franke miał ogród przy lesie. Po wojnie, mniej więcej w latach 50., wybudował w tym ogrodzie dom i wiatrak, z którego zasilał prądem parę lampek w domu. Twierdził, że kiedyś będzie w tym miejscu całe osiedle. Ale potem się wyprowadził, dom został podpalony przez chuliganów, a sad i okoliczne pola pozarastały i przez to dziś wydaje się, że to środek lasu – opowiada Henryk Glenc. Wspomina, że kiedy jeszcze Franke mieszkał pod lasem, to obok jego płotu znajdowała się mogiła. – Taka 2 metry na 2 metry. Była otoczona cegłą, zadbana. Na mogile znajdował się metrowy krzyż, rosły kwiaty. Myślę, że to Franke dbał o to miejsce – wspomina Henryk.

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~UVE (91.229. * .18) 23.07.2018 18:08
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

A dlaczego tego grobu nie ekshumują ? Powinien znaleźć się na najbliższym cmentarzu lub wrócić do Niemiec skoro rodzina go odnalazła.
To chyba rozsądne wyjście.

~podporócznik (37.248. * .111) 23.07.2018 12:42
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Odpiwiedź jest jedna. zaKODowani UBywatele RP.

satyr 23.07.2018 08:39
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

zabudowac ukrytą kamere wszystko się wyjaśni .