Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Uczniowie "ochrzcili" nową pracownię. W takiej chce się uczyć

Sztuczny wulkan, balon, który choć dociskany do gwoździ nie pękał, sekcja martwej żaby - we wtorek 22 maja uczniowie z grupy "Eko-aktywni" Szkoły Podstawowej w Krostoszowicach zaprezentowali możliwości, jakie daje im nowa pracowania do nauki fizyki, chemii, geografii i biologii, tzw. Zielona Pracownia

Uczniowie "ochrzcili" nową pracownię. W takiej chce się uczyć

Pracownia powstała w ramach programu "Zielona Pracownia", finansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Od 4 lat WFOŚiGW organizuje nabór wniosków na wyposażenie pracowni. Zainteresowanie jest ogromne, więc aby zdobyć środki trzeba złożyć naprawdę dobrze przygotowany wniosek. - Odpadają nawet te wnioski, które spełniają wymogi formalne. Środki mamy ograniczone, a zainteresowanie jest ogromne - podkreśla Ewa Cofała z WFOŚiGW, która przyjechała z Katowic na otwarcie pracowni w Krostoszowicach. - Zainteresowanie pozyskaniem środków na Zielone Pracownie jest tym większe, że weszła w życie reforma szkolnictwa, a w wielu podstawówkach brakuje pracowni do nauczania przemiotów przyrodniczych - przypomina Bronisław Karasek, radny sejmiku wojewódzkiego z ramienia PSL i członek rady nadzorczej WFOŚiGW, który również przyjechał na otwarcie pracowni. 

SP w Krostoszowicach była bowiem jedyną placówką w powiecie wodzisławskim, która w trzeciej edycji naboru uzyskała dofinansowanie do wyposażenia, otwartej oficjalnie 22 maja pracowni. - Otrzymaliśmy ponad 32 tys. zł. Dla naszej szkoły to bardzo dużo - przyznaje Marzena Sitko, dyrektor SP Krostoszowice, dziękując zespołowi osób, które wniosek przygotowały i go wspierały. - To była naprawdę praca zespołowa - zaznacza Sitko. 

Zaproszonym gościom -  wśród których byli także wójt Godowa Mariusz Adamczyk, a także członek rady sołeckiej Krostoszowic Kamil Gąsior, który pomógł napisać projekt i zachęcał szkołę do jego złożenia - uczniowie zaprezentowali możliwości jakie daje im pracownia. Przede wszystkim możliwość przeprowadzania doświadczeń z chemii i fizyki, przez co nauka tych przedmiotów powinna być bardziej ciekawa i atrakcyjna dla uczniów. Młodzi pasjonaci nauk przyrodniczych przygotowali kilka eksperymentów, bardzo ciekawych. Jeden z nich zakończyło się nieco bardziej efektownie niż przewidywano, bo plamami na suficie. - Pracownia została ochrzoczona - żartowali goście, którzy podziwiali ekperymenty. 

W ramach pozyskanych środków zakupione zostały meble, odczynniki chemiczne, różne pomoce naukowe np. tablica multimedialna, laptop, wyświetlacz. A także np. specjalnie przygotowane żaby, na których uczniowie mogą uczyć się budowy ciała tych płazów. - Taki sposób nauki jest o wiele ciekawszy, niż oglądanie rysunków w książkach lub na planszach - podkreślają uczniowie. 

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].