Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Przeciwnicy wójta gminy Rudnik ślą skargę za skargą

Kwietniową sesję Rady Gminy w Rudniku zdominowały skargi na wójta gminy, z których największe kontrowersje wywoływały te dotyczące sekretarz gminy Kariny Lassak.

Przeciwnicy wójta gminy Rudnik ślą skargę za skargą

Od pierwszej sesji styczniowej, tuż po tym, jak 25 stycznia 2018 r., urzędniczka została skazana prawomocnym wyrokiem sądu za składanie fałszywych zeznań, poszkodowany wiceprzewodniczący Rady Gminy Rudnik Sebastian Mikołajczyk dyscyplinował wójta Alojzego Pieruszkę (na zdj.) domagając się jej zwolnienia.

W miesiąc po złożeniu skargi przez mieszkańca gminy, byłego samorządowca Stanisława Janika na zaniechania wójta, komisja rewizyjna rozpatrywała kolejne jego trzy zarzuty przeciwko rudnickiemu włodarzowi: pierwszy – w którym wójt wypowiedział się, że skazanie sekretarz gminy jest „prywatną sprawą pracownika urzędu”, drugi – na bezczynność wójta jako pracodawcy wobec urzędniczki oraz trzeci – wskazujący na nieprawdziwość i pomawiający charakter wypowiedzi wójta o „bezprecedensowej kampanii bezprawnych nacisków przeciwko urzędnikom gminy”.

Opinię komisji rewizyjnej, że skarga na wójta jest zasadna w całości, a co do zarzutu bezczynności wójta –zasadna częściowo, przyjęła większością głosów również rudnicka Rada Gminy.

Wyrok nie jest sprawą prywatną urzędnika

Komisja oceniła, że problemy z prawem skazanej prawomocnym wyrokiem sądowym urzędniczki samorządowej nie są wyłącznie jej prywatną sprawą, szczególnie że pani sekretarz na niektórych pismach do Sebastiana Mikołajczyka zamieszczała obok imienia i nazwiska, również pełnioną w urzędzie funkcję.

Członków komisji usatysfakcjonował natomiast fakt, że wójt dochowując miesięcznego terminu zgodnie z art. 6a ustawy o pracownikach samorządowych, złożył pani skarbnik oświadczenie o rozwiązaniu umowy o pracę za wypowiedzeniem, 6 marca br., a więc w dniu, w którym miał wpłynąć do urzędu odpis prawomocnego wyroku skazującego. Komisja nie pochwalała jednak lekceważenia przez wójta wcześniejszych przesłanek, m.in. informacji ustnych, a także odpisu wyroku, które przedstawił na sesji Sebastian Mikołajczyk. I że jako pracodawca, z własnej inicjatywy nie podjął żadnych innych decyzji wobec skazanej urzędniczki.

Uznano też, że wójt wyraził tylko osobiste zdanie wobec braku dowodów na to, że wiceprzewodniczący rady gminy poprzez „bezprecedensową kampanię” wywierał naciski na urzędników gminy. Radni zaś nie potwierdzili, by w jakikolwiek inny sposób Sebastian Mikołajczyk narażał na utratę autorytetu i zaufania rudnicki samorząd.

Ludzie

Alojzy Pieruszka

Były wójt gminy Rudnik.

Sebastian Mikołajczyk

Radny Powiatu Raciborskiego, sołtys Brzeźnicy (gm. Rudnik), funkcjonariusz KPP w Raciborzu

Stefan Absalon

Radny gminy Rudnik.

7 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~pikus (198.240. * .75) 11.07.2018 12:09
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Jaki jest status sprawy? Czy Karina L. jest nadal zatrudnion w UG Rudnik? Jezeli tak, to wojewoda powinien wkroczyc do akcji.

~Paweł_Marcin (37.47. * .97) 06.06.2018 08:49

Czy ta pani jeszcze pracuje w UG Rudnik?

~kopa (217.99. * .145) 13.05.2018 08:31
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Dlaczego komentarz wskazujący na prawomocny wyrok jakim została skazana Karina L. są usuwane z portalu? To, że ma protektora jest natomiast oczywiste...

~kopa (83.10. * .230) 11.05.2018 23:06
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Czyli w urzędzie będzie jeszcze do końca czerwca?

~kopa (83.10. * .230) 11.05.2018 23:06
oceniono 1 raz
1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Januszko (217.99. * .223) 11.05.2018 13:55
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Taa nie strasz, nie strasz bo się... Taa kampanię - Zgadał się z waszą panią sekretarz, żeby popełniła kilka przestępstw a wójta poprosił żeby to tolerował. Później kazał ludziom pisać skargi czym osłabił waszą pozycję. Nie trudno się domyśleć kogo będzie bolał jego start.

~Jann (109.95. * .234) 11.05.2018 11:11
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Co by tu powiedzieć. Seba i jego Karyny zaczynają kampanię... Ale wybij sobie z głowy że zostaniesz wybrany