Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

W szpitalach brakuje pielęgniarzy i pielęgniarek

Liczba zatrudnionego personelu pielęgniarskiego wciąż spada, co negatywnie wpływa na poziom udzielania świadczeń zdrowotnych w Polsce oraz może rzutować na bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów.

W szpitalach brakuje pielęgniarzy i pielęgniarek

W związku z koniecznością zagwarantowania pacjentom należytej opieki medycznej, Rzecznik Praw Pacjenta wystąpił do Ministra Zdrowia z prośbą o zajęcie stanowiska w sprawie planowanych działań zmierzających do ograniczenia tego problemu.

Rzecznik Praw Pacjenta już w 2015 r. sygnalizował Ministrowi Zdrowia powyższy problem, wnosząc o podjęcie działań o charakterze systemowym. Jednak w Polsce w dalszym ciągu występuje problem spadającej liczby osób wykonujących te zawody – również z powodu niższego wieku emerytalnego i niekorzystnych wskaźników demograficznych. Ponadto zanotowano stały wzrost liczby zaświadczeń na potrzeby uznawania kwalifikacji zawodowych poza granicami kraju, co z pewnością negatywnie wpłynie na polski system opieki zdrowotnej. Może to skutkować brakiem zapewnienia odpowiedniego nadzoru nad pacjentem, w szczególności w leczeniu szpitalnym.

Rzecznik Praw Pacjenta jest również zaniepokojony praktyką pełnienia jednoosobowych dyżurów przez pielęgniarki i położne w podmiotach leczniczych. Praktyka ta nie pozwala na sprawowanie opieki z należytą starannością i z zachowaniem odpowiednich środków bezpieczeństwa, co ma bezpośredni wpływ na występowanie zdarzeń niepożądanych, w tym także błędów medycznych.

W opinii Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych zasadne jest wprowadzenie regulacji prawnych uwzględniających wskaźniki zatrudnienia adekwatne do profilu oddziału szpitalnego i realizowanych w nim świadczeń zdrowotnych. Przeciążone obowiązkami pielęgniarki i położne nie są wynagradzane adekwatnie do skali i specyfiki zadań, do których często dołączane są usługi pomocnicze. Zmęczenie i pośpiech to główne czynniki, które mogą spowodować niedopilnowanie procedur medycznych. Często okazuje się, że przyczyną naruszenia prawa pacjenta do świadczeń zdrowotnych jest niewłaściwa organizacja pracy personelu medycznego, wynikająca z niedoborów kadrowych.

W wystąpieniu skierowanym do Ministra Zdrowia Rzecznik wskazał na konieczność podjęcia pilnych działań oraz przyjęcia konkretnego planu ich realizacji

Sytuacja niedoboru personelu pielęgniarskiego – zgodnie z realnymi potrzebami podmiotu leczniczego – może rzutować bezpośrednio na bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów – wskazuje Bartłomiej Chmielowiec.

Rzecznik zwrócił również uwagę na możliwość wprowadzenia nowego zawodu medycznego – np. asystenta pielęgniarskiego, który mógłby stanowić realną pomoc dla realizowanych przez personel pielęgniarski zadań i procedur. Ponadto wskazał, że istnieje także możliwość modyfikacji systemu kształcenia średniego i wyższego, a następnie określenie uprawnień do czynności medycznych w zależności od stopnia wykształcenia.

Propozycje te Rzecznik Praw Pacjenta przekazał Ministrowi Zdrowia, zwracając się z prośbą o przekazanie informacji na temat planowanych działań. Jednocześnie zadeklarował chęć współpracy i wsparcie przy wdrażaniu rozwiązań korzystnych dla pacjentów w omawianym obszarze.

12 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
jac13 14.03.2018 21:51

Wiem , że PROBLEM - Mądre , szacunek - "my jesteśmy , /////////////////////zwykli i MĄDRZY !!!

jac13 14.03.2018 21:47

Ja jestem , "UCZCIWY"!!!

jac13 14.03.2018 21:46

Zobaczcie co to - bez znaczeni - Polska !!!!

jac13 14.03.2018 21:44

Poduczymy się i POWALCZYMY , o "Starych " - szok !!!

jac13 14.03.2018 14:40

Teraz jesteście , ZDROWI - zamiast Galerii , zobaczcie - KONIEC !!!

jac13 14.03.2018 14:33

Na zleceniach , na umowach o "Dzieło" - żałosne - ja chciałem normalnie Żyć - po "Traumie" , spowodowanej wypadkiem . "Jorg Brown" - poradnik lekarza praktyka !

jac13 14.03.2018 14:21

"Frajer" , który chciał dobrze bo myślał że wszystko jest , tak , naiwne i "przyjazne" - ja , z tym skończyłem ,'Dziś" - po wizycie w Zakładach Opieki Paliatywnej , w okolicy !?! To jest emocjonalny Wpis , nie na 100 % !

~biiiii (94.254. * .33) 13.03.2018 21:25
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Czemu nie piszą ze nizszego personelu brakuje szpitalach salowych one pracują 1300 I TEŻ OPIEKUJĄ SIĘ PACJENTAMI

jac13 13.03.2018 18:39

To nie PO i nie PiS - to tylko polityka !

jac13 13.03.2018 18:37

SZACUNEK !!!

~UVE (79.191. * .120) 13.03.2018 16:45

Mottem PO było by naprodukować samych magistrów, więc na efekt nie trzeba był czekać długo, bo co to za upokorzenie jak magister za 2300 zł. miesięcznie obciera dupska, więc na co liczycie?

jac13 13.03.2018 11:53

Jak można pomóc !??