Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Więźniowie dużego kalibru

Cztery pytania do płk. Grzegorza Kosińskiego, nowego dyrektora Zakładu Karnego w Raciborzu.

Więźniowie dużego kalibru

– Pięć miesięcy temu został Pan dyrektorem Zakładu Karnego w Raciborzu. Jak ocenia pan swoich podkomendnych?

– Myślę, że potrzeba czasu, aby poznać drugiego człowieka. Ja funkcjonuję tutaj od niedawna, ale z tego co widzę to są dobrzy ludzie, chętni do pracy. Będę się starał, abyśmy razem osiągali dobre wyniki.

– Spotkałem się z opinią, że warunki w raciborskim więzieniu uwłaczają ludzkiej godności. Co pan na to?

– Modernizacja tego więzienia została ujęta w „Programie modernizacji Służby Więziennej na lata 2017 – 2020”. W tej chwili prowadzone są remonty, w związku z czym standard cel mieszkalnych będzie zdecydowanie wyższy. Cele zostaną wykafelkowane i odmalowane, wymieniona zostanie też instalacja elektryczna.

– W przeszłości problemem więzień w Polsce było przepełnienie. Czy to jest nadal aktualne?

– Nie. Proszę mi wierzyć, że problem przeludnienia skończył się, gdy nastąpiły zmiany w Kodeksie Karnym. Wcześniej do więzienia trafiali ludzie, którzy jeździli na rowerze pod wpływem alkoholu. Teraz to jest traktowane jako wykroczenie. Po wprowadzeniu tej zmiany populacja w więzieniach uległa znacznemu zmniejszeniu i nie mamy już przeludnienia.

– Więzienie w Raciborzu miało opinię najcięższego w kraju. Swego czasu przebywał tu m.in. Ryszard Niemczyk. Czy bandyci tego kalibru nadal trafiają do Zakładu Karnego w Raciborzu?

– To jest praktycznie jedyne więzienie typu zamkniętego na cały okręg śląski, w którym jest oddział dla tzw. osób niebezpiecznych, stanowiących zagrożenie dla społeczeństwa. Jeśli możemy mówić o kalibrze osadzonych, to w tym oddziale faktycznie przebywają właśnie tacy osadzeni.


Więzienie w Raciborzu należy do kategorii pierwszej zakładów karnych w Polsce, tzn. że odbywają tu karę skazani na krótkotrwałe, jak i najsurowsze kary pozbawienia wolności z karą dożywotniego pozbawienia wolności włącznie. Kamień węgielny pod budowę kompleksu więziennego wmurowano w 1843 roku. Budowa trwała dziewięć lat. Więzienie wzniesiono na planie krzyża równoramiennego z wieżą więzienną o wysokości 35 metrów. W przeszłości pełniła ona funkcję wieży ciśnień, z której pobierano wodę na potrzeby własne jednostki.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].