Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Historia kolei na ziemi rybnickiej

Odbyła się kolejna edycja rybnickiej konferencji o historii kolei.

Historia kolei na ziemi rybnickiej
Fot. mat. prasowe

W spotkaniu zorganizowanym w auli Wydziału Biznesu, Finansów i Administracji Uniwersytetu Ekonomicznego, wzięli udział przedstawiciele wielu krajowych ośrodków akademickich i stowarzyszeń pielęgnujących pamięć o lokalnych tradycjach kolejowych. Na konferencji obecny był także Stephan Kaiser, dyrektor Muzeum Górnośląskiego w Rattingen, który podkreślał dobrą współpracę z rybnickim muzeum.

– Trudno nie być dumnym, słysząc takie pochwały – nie krył zadowolenia radny Ginter Zaik na słowa profesora Tomasza Przerwy z Uniwersytetu Wrocławskiego, prowadzącego pierwszy panel konferencji. Profesor Przerwa podkreślił, że rybnicka konferencja jest bardzo ważnym wydarzeniem w środowisku historycznym. Wypada dodać, że znaczenie kolei w Rybniku jest po dziś dzień bardzo duże, stąd nie dziwi zainteresowanie tym tematem naszego muzeum.

Konferencja była prowadzona w bardzo żywej formie, nie brakowało wątków dyskusyjnych, a niekiedy – nawet kontrowersyjnych. Widać było, że referujący włożyli sporo trudu w dogłębne poznanie prezentowanych tematów. Dyskusje z sali plenarnej przenosiły się nierzadko do kuluarów, co najlepiej świadczy o pasji uczestników konferencji.

– Nasza konferencja na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń muzealno-historycznych. Jest to forma promocji miasta jako ośrodka wymiany myśli i forum współpracy, ale także okazja do bliższego poznania historycznego kontekstu późniejszych wydarzeń, aż po dzień dzisiejszy. Wypracowaliśmy pewną markę, markę wydarzenia, na którym wypada bywać – podkreśla Bogdan Kloch, dyrektor Muzeum w Rybniku.

Miejsce Rybnika na mapie historii kolei to nie tylko coroczne konferencje, ale także konkretna infrastruktura. W referacie doktora Przemysława Dominasa bardzo mocno podkreślono unikatowość żelbetowych mostów sklepionych, które występują w Polsce w bardzo niewielu miejscach – w tym właśnie w Rybniku. Wiele faktów historycznych miało silne konotacje ze współczesnością, jak choćby wspomniany przez Dominika Lulewicza koszt budowy linii kolei Krakowsko-Górnośląskiej (27 mln złotych reńskich) na poziome dwukrotności kosztorysu (13,5 mln złotych reńskich).

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].