Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Roztańczone widowisko w fontannie przed bazyliką - w obiektywie Janusza Rzymanka [ZDJĘCIA]

Już dawno żadne wydarzenie w Rybniku nie spotkało się z tak ciepłym przyjęciem. 

Roztańczone widowisko w fontannie przed bazyliką - w obiektywie Janusza Rzymanka [ZDJĘCIA]
Fot. Janusz Rzymanek

Rybniczanie jak również przyjezdni mieli okazję obejrzeć niecodzienny plenerowy spektakl taneczny „Wodowisko” w reżyserii Wojciecha Chowańca. Przedstawiona w spektaklu historia pewnego hydraulika, którego los nieoczekiwanie podczas pracy wrzuca w wir wodnego świata, była tylko pretekstem do ukazania potęgi wodnego żywiołu. Licznie zgromadzona na Placu Jana Pawła II publiczność wraz z bohaterem oraz tancerzami, na ponad godzinę została uprowadzona do wodnego świata pełnego tajemnic. Wspólna wędrówka po meandrach wodnej rzeczywistości była bez wątpienia bardzo interesującym przeżyciem. Dzięki tancerzom, muzyce, efektom świetlnym i wodnym igraszkom mogliśmy poczuć tę niesamowitą energię drzemiącą zarówno w spokojnym strumieniu jak i wzburzonym morzu. Organizatorom należą się słowa uznania za to, że oto w przestrzeni urbanistycznej miasta pojawiło się działanie,  które to nasze najbliższe otoczenie znacznie ożywiło.
Należny pamiętać, że woda wpisana w rybnicki herb, odgrywała i wciąż odgrywa ważną rolę w życiu jego mieszkańców. W „Wodowisku” wykorzystano techniki tańca współczesnego, fontannę znajdująca się przed bazyliką,  grę świateł oraz muzykę autorstwa Tomasza Manderli. Spektakl powstał w ramach warsztatów prowadzonych przez   profesjonalnych tancerzy i aktorów na terenie Rybnika w Centrum Sztuki i Rekreacji MOVYTZA. Podczas castingu wybrano 26 osób, które pojawiły się na wodnej scenie na placu Jana Pawła II. Przygotowania zajęły im  13 dni. A podczas prób tancerze wykonalni 111500 korków. Artyści pracowali bardzo intensywnie. To było spore wyznanie nie tylko dla tancerzy, ale także dla operatora wody i oświetleniowca w osobie Tomasza Porembskiego, który podczas całego spektaklu na żywo wykonał blisko 500 zmian światła dopasowując to wszystko do wodnej scenografii oraz muzyki. Organizacje projektu wsparło Miasto Rybnik. Współorganizatorzy: Urząd Miasta w Rybniku, Biuro Kultury UM, MOSiR w Rybniku, Fontanny z Kamienia.

Twórcy spektaklu:
Reżyseria - Wojciech Chowaniec
Choreografia i wykonanie:
Anna Kasprzak-Chowaniec
Katarzyna Gocał
Zuzanna Kasprzyk
Kamil Bończyk,
Karol Pruciak.
Mieszkańcy Rybnika i okolic: Joanna Białecka, Bogusława Błaszczyk, Anna Burek, Helena Góralczyk, Celina Grzybowska, Monika Halon, Kinga Grychtoł, Nadia Grychtoł, Agnieszka Klimasara, Beata Kuśka, Zuzanna Łapka, Marta Mańka, Magdalena Martyniak, Weronika Mikulska, Sylwia Motyka, Roksana Orzyszek, Bogna Papiorek, Magdalena Sobczak, Joanna Szarblewska, Tomasz Tuszyński, Michalina Waniewska.
Muzyka: Tomasz Manderla
Kostiumy: Magdalena Kowalczyk
Reżyseria światła: Tomasz Porembski

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].