Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Piotr Milewski opowiadał w rybnickiej bibliotece o Japonii [ZDJĘCIA]

Zamiłowanie do czystości, strach przed trzęsieniem Ziemi, segregacja odpadów, pociągi, pralnie, punktualność – to tylko niektóre kwestie, które poruszył na spotkaniu podróżniczym Piotr Milewski, autor „Dzienników japońskich”.

Piotr Milewski opowiadał w rybnickiej bibliotece o Japonii [ZDJĘCIA]
Fot. Biblioteka Rybnik

AUTOSTOPEM PRZEZ JAPONIĘ
Autor następnie przeniósł publiczność z Tokio do innych, pięknych miejsc Japonii:
• Góra Fudżi – święta góra Japończyków;
• Kioto – duchowa stolica Japończyków, niegdyś stolica kraju, autor porównał miasto do polskiego Krakowa. Jego mieszkańcy są bardzo dumni z tradycji swojego miasta, uchodzą także za zarozumiałych. Charakteryzuje się drewnianą zabudową;
• Nara – znajduje się tam największy drewniany budynek na świecie;
• Osaka – porównany do Poznania, miasto handlowe, biznesowe. Mieszkańcy weseli, ale skąpi.
• Hiroshima – znana z ataku atomowego, wówczas zginęło 30 tysięcy osób. Znajduje się tam Park Pokoju, porównywana do polskiego Oświęcimia. Znajduje się też tam Muzeum Bomby Atomowej.
• Miyajima – święta ziemia, gdzie nikt nie może umrzeć i się narodzić. – Na tej wyspie skończyły mi się pieniądze (autor przyjechał z 1700 zł – w jenach – do Japonii, co wydawane jest na jedzenie przez japońskie rodziny przez tydzień, jemu wystarczyło na trzy miesiące). Daniele pożarły mi kąpielówki i karton mleka, a nawet ostatnią kromkę chleba (daniele są zwierzętami chronionymi, jedna są namolne). Wtedy wróciłem autostopem do Tokio.

– Jak Japończyk bierze Cię pod opiekę to dba o ciebie. Są bardzo serdeczni i gościnni. Jednak jak zostajesz na dłużej – wymagają od ciebie przestrzegania zasad – tłumaczy podróżnik. Np. odpady segreguje się na 6 kategorii. W niektórych miejscach Japonii na 12! Odpady organiczne wywożone są co dwa dni o określonej godzinie – dodaje. Teść mi kiedyś powiedział (Piotr Milewski ożenił się z rodowitą Japonką): Dopiero po 20 latach możesz zrozumieć, jak żyją Japończycy, ale nigdy nie staniesz się jednym z nich – przyznał na koniec. Pytania od publiczności dotyczyły znajomości języka, ustroju, biurokracji i modelu rodziny. Autor wyjeżdżając do Japonii umiał liczyć do 50 i znał kilka zwrotów. Na pytanie czy Japonia jest cesarstwem, odpowiedział, że jest monarchią parlamentarną, rząd decyduje, nie cesarz. A model rodziny to dwa plus jeden. Pisarz na zakończenie spotkania chętnie podpisywał swoje książki i rozmawiał z gośćmi.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].