Krótka kolejka po endoprotezy

W Wodzisławiu na endoprotezę czeka się teraz tylko dwa miesiące.

Krótka kolejka po endoprotezy

Pacjenci, którzy wymagają zastosowania endoprotez czekają na operację nawet kilka lat. Udany zabieg jest szansą na powrót do sprawności i wykonywanie bez bólu codziennych czynności. Dlatego o kolejkach na tego typu zabiegi mówi się często „kolejki po sprawność”.

A w Wodzisławiu na endoprotezy praktycznie czekać nie trzeba. Jak poinformowała dyrektor szpitala Dorota Kowalska kolejka skróciła się do dwóch miesięcy.

Okiem specjalisty

O szczegóły wypytaliśmy dr n.med. Macieja Wrotniaka, który kieruje oddziałem chirurgii urazowo–ortopedycznej. – Zmienił się skład naszego zespołu. Wcześniej było wykonywanych niewiele operacji wszczepienia endoprotezoplastyk na rok. Obecnie zakładamy kilkanaście endoprotez stawu biodrowego i kolanowego tygodniowo. Biorąc pod uwagę fakt, że nasz szpital ma charakter powiatowy i dysponuje jedną salą operacyjną dla ortopedii, to jest to bardzo dobry wynik – podkreśla Maciej Wrotniak.

Ważny kontrakt

Aktualnie pacjenci z kolejki oczekujących są konsultowani i kwalifikowani na drugą połowę stycznia 2017 roku. Zgłaszają się również pacjenci z powiatów ościennych. – Dopiero od września udało się zwiększyć liczbę zabiegów. Mieliśmy duże niedowykonanie kontraktu z NFZ, więc możemy pozwolić sobie na zwiększanie liczby operacji. Naszym celem jest utrzymanie tego stanu, ale w przyszłości wiele będzie zależało od poziomu kontraktu z NFZ. Zależy nam, by nasz oddział był oddziałem świadczącym usługi na wysokim poziomie i w pełnym zakresie – zaznacza lekarz. W związku z tym szpital planuje pilnie budowę nowego bloku operacyjnego.

Jak to zrobić?

Aby zgłosić się na operację, trzeba mieć skierowanie. Jeśli pacjent jest na liście oczekujących w innym szpitalu, to najpierw musi z tamtej kolejki zrezygnować. Inaczej system NFZ go odrzuci. – Oczywiście pacjent może najpierw odbyć konsultacje z naszymi lekarzami specjalistami i otrzymać wyczerpującą informację. Zdarzało się już, że pacjenci rezygnowali z leczenia w innych ośrodkach i ponownie zgłaszali się do nas – informuje dr Wrotniak.

Wymienią starą protezę

Aktualnie zespół wodzisławskich ortopedów wykonuje endoprotezoplastyki pierwotne stawu biodrowego lub kolanowego. W planach jest zwiększenie liczby endoprotezoplastyk rewizyjnych, czyli ponownych wszczepień implantów. – Każda endoproteza, obojętnie czy kolanowa czy biodrowa, kiedyś ulegnie obluzowaniu. Przeżywalność takiej endoprotezy to 10–20 lat, zależne jest to od różnych czynników. Obecnie jesteśmy w stanie pomóc również pacjentom z dolegliwościami bólowymi stawu biodrowego lub kolanowego po wszczepieniu protezy, u których doszło do obluzowania implantu – dodaje kierujący oddziałem.

(mak)


Liczba wykonanych endoprotezoplastyk w Wodzisławiu:

  • sierpień – 5
  • wrzesień – 18
  • październik – 34
  • listopad – kilkanaście tygodniowo

8 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~WłodekZając (37.248. * .13) 14.02.2017 15:46

cięźko będzie odbudować renomę. Na razie większosć mieszkańców regionu zapisuje się do Jastrzębia, bo tam najlepsi specjaliści.

~walek (77.253. * .107) 14.02.2017 15:15

i wcale nie tak szybko jak w artykule. Termin na endo to koniec listopada.

~Imo (79.191. * .41) 06.12.2016 07:20

Gburem oczywiście jest i to wielkim , ale główny problem dotyczącym pacjentów to jest jego niekompetencja i mnożenie powikłań u pacjentek.Strach sie bać .Proponuje omijac ten i zreszta inne oddziały szerokim łukiem .Vice starosta cos o tym wie ,proszę zapytać !!

~Paulinakk (85.255. * .46) 05.12.2016 22:17

Rowniez nie polecam oddzialu ginekologii ze względu na ordynatora ktory jest gburem i traktuje oddzial jak własny folwark

~Paulinakk (85.255. * .46) 05.12.2016 22:17

Rowniez nie polecam oddzialu ginekologii ze względu na ordynatora ktory jest gburem i traktuje oddzial jak własny folwark

~emolek (83.30. * .249) 04.12.2016 21:28

wszystko co było dobre i podnosiło poziom wodzisławskiej lecznicy zostało zniszczone,
szkoda pacjentów !!!!!!!!!!

~Imo (83.30. * .249) 04.12.2016 16:56

Powoli powoli , protezy to niestety nie kwintesencja oddziału rejonowego . Natomiast bardzo dobra chirurgia w Wodzisławiu to juz niestety historia .

~Aureola (46.134. * .12) 04.12.2016 13:23

Pani dyrektor podniosła ortopedie ale pogrąża chirurgie ( byl y ordynator jaki był taki był ale operatorem jest dobrym) no i oczywiście ginekologie (tutaj nie można mówić ani o kulturze ani o dobrej operatywie).