Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Powiatowy konkurs historyczny w ZST

21 października br. w Powiatowym Centrum Konferencyjnym przy ul. Pszowskiej 92 odbył się powiatowy konkurs historyczny „III powstanie śląskie a przynależność terytorialna Górnego Śląska”. Miał on na celu upamiętnienie przypadającej w tym roku kalendarzowym 95. rocznicy wybuchu zwycięskiego dla strony polskiej III powstania, jak i przybliżenie jego przebiegu i prowadzonej przez wielkie mocarstwa skomplikowanej gry dyplomatycznej związanej z określeniem kształtu podziału obszaru górnośląskiego.

Powiatowy konkurs historyczny w ZST

W rywalizacji wzięło udział 10 dwuosobowych drużyn reprezentujących siedem szkół powiatu wodzisławskiego. Zwycięzcami przebiegającego dwuetapowo konkursu okazali się reprezentanci ZST - Dawid Mańka i Daniel Grzonka z klasy 2E. II miejsce zajęła drużyna Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi i Integracyjnymi im. ks. prof. J. Tischnera: Jessica Bober i Arkadiusz Mydło. Na trzecim miejscu uplasowali się przedstawiciele Zespołu Szkół Stowarzyszenia Rodzin Katolickich: Ela Kolorz i Adam Kafliński.

Swoją obecnością uczestników konkursu zaszczycił wicestarosta powiatu wodzisławski - pan Grzegorz Kamiński, który przypomniał wagę powstań śląskich oraz historię edukacyjnych zmagań uczniów szkół ponadgimnazjalnych w ramach projektu „Jestem Patriotą”.

W trakcie rozgrywania poszczególnych konkurencji zgromadzeni mieli również możliwość wysłuchania referatu pracownika wodzisławskiego muzeum – pana Piotra Hojki – na temat przebiegu III powstania na ziemi wodzisławskiej oraz uczestniczyli w pokazie broni oraz sprzętu wojennego z okresu powstań, który został przygotowany przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej „Piechota” pod kierownictwem pana Mariusza Chłapka.

Reprezentantom zwycięskich drużyn nagrody rzeczowe wręczył dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śl. - pan Czesław Pieczka wraz z przedstawicielami szkolnego samorządu. Zostały one ufundowane przez władze starostwa powiatowego.

Opiekę merytoryczną nad przebiegiem konkursu sprawowali nauczyciele historii ZST: Beata Rudnicka, Marcin Paprotny i Krzysztof Witosz.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].