Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Koniec pierwszego etapu czyszczenia Balatonu. Jakie efekty?

W czerwcu, kilka dni przed rozpoczęciem sezonu letniego, oczyszczono metodą biologiczną fragment zbiornika Balaton w rejonie pływającego placu zabaw. Był to etap pilotażowy. Na tej podstawie miał zostać wysunięty wniosek, czy metoda sprawdzi się w odniesieniu do wodzisławskiego Balatonu, który mimo dobrej jakości biologicznej był mętny, zamulony, zalatywał stęchlizną i lubił zakwitnąć sinicami. 

Koniec pierwszego etapu czyszczenia Balatonu. Jakie efekty?

Dziś, kilka dni przed końcem wakacji dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji “Centrum” Bogdan Bojko twierdzi, że podjęte działania przyniosły pozytywne efekty. - W tym roku nie było problemów z sinicami, przekwitaniem wody. Jeżeli rodziły się ogniska sinic, to zastosowany program od razu je eliminował - mówi Bogdan Bojko. Gdyby oczyszczanie miało być kontynuowane, to dla osiągnięcia optymalnych wyników proces ze względu na temperaturę musiałby rozpocząć się w okolicach kwietnia - maja.

Zastosowana w Balatonie metoda biologicznego przywrócania równowagi ekosystemu, której widocznym efektem jest przywrócenie przezroczystości wody, powstała w Japonii. Na grunt Polski zaadoptował ją dr Marcin Sitarek z Łodzi. Metoda jest przyjazna dla środowiska. Polega na wprowadzeniu do wody Efektywnych Mikroorganizmów, które karmią się szlamem, a wydalają witaminy, minerały, kwasy organiczne i inne substancje pożyteczne dla całego ekosystemu zbiornika. Woda oczyszczona ze szlamu staje się przezroczysta, a zamulone dno zmienia się w żwirek czy piasek. W przypadku Balatonu efekt ten osiągnięty zostanie po około pięciu latach, o ile miasto podejmie decyzję o kontynuacji czyszczenia metodą dr Sitarka. Na pilotaż wydano niespełna 20 tys. zł. Koszt kompleksowego oczyszczania to ok. 80 tys. zł. Dodajmy jednak, że tradycyjne czyszczenie zbiornika wyniosłoby około 4-5 mln zł i żeby miało sens, musiałoby być powtarzane co dwa lata. Tymczasem w metodzie biologicznej raz wprowadzone mikroorganizmy utrzymują powstawanie szlamu i rozkwit glonów oraz sinic w ryzach.

(tora)

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
Zigi 24.08.2016 13:12
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

metodę tą potwierdzają jacyś naukowcy z uniwersytetów, były robione jakieś poważne badania na jej poparcie czy to tylko jakieś czary-mary ala stawianie baniek, czy inna akupunktura?