Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Busy za złotówkę połączą sołectwa

Od 1 czerwca gmina Świerklany planuje wprowadzenie zmian w komunikacji wewnątrz gminy, a w zasadzie poszerzenie obecnych kursów. Wprowadzone zostaną dodatkowe linie.

Busy za złotówkę połączą sołectwa
Wójt Tomasz Pieczka wskazuje miejsce, gdzie będą łączyć się nowe linie

Kursy będą rozpoczynać się od „centrum przesiadkowego” przy kościele w Świerklanach. Jedna pętla będzie obejmować ulice Kościelną, Szerocką, Boryńską, Powstańców, Stawową, Kucharzówkę, Granice i Wodzisławską. Druga pętla będzie przebiegać w Jankowicach i obejmie m.in. ulice Świerklańską, Nową, Kościelną, Rybnicką. Pętle mają się łączyć we wspomnianym „centrum przesiadkowym” przy kościele w Świerklanach. – Mieszkańcy będą mogli zapłacić złotówkę za jednorazowy bilet i na tym samym bilecie korzystać z obu linii. Bilet miesięczny będzie kosztować 15 złotych. Dzięki tym połączeniom mieszkańcy Jankowic będą mogli dostać się na autobus do Wodzisławia i Żor. W czerwcu busy będą kursować w fazie testów i będziemy zbierać wszelkie uwagi, dotyczące funkcjonowania tego systemu. Głównie zależy nam, aby łatwy dostęp do komunikacji miały dzieci i młodzież, dojeżdżające do szkół, dlatego kursy poranne i popołudniowe będą zsynchronizowane z godzinami lekcyjnymi – wyjaśnia wójt Tomasz Pieczka.

Na trzy lata

Nie będzie już darmowej komunikacji do Wodzisławia Śląskiego. – Umowa obowiązywała tylko na dwa lata, o czym poprzedni rządzący gminą nie poinformowali mieszkańców. Teraz trzeba płacić za bilet – dodaje wójt. Wszystkie pozostałe linie łączące gminę Świerklany z sąsiednimi pozostaną bez zmian. Dwie nowe linie na terenie gminy będą obsługiwane przez busy, które będą mogły zabrać do 40 osób na miejscach siedzących i stojących. Będą to te same busy, które obecnie jeżdżą w kierunku Wodzisławia. Zmiany w komunikacji publicznej na terenie gminy są efektem konsultacji z mieszkańcami, którzy sygnalizowali potrzebę uruchomienia dodatkowych kursów, głównie ze względu na uczniów.

Zrobione pod uczniów

Kursy nowych linii będą rozpoczynać się o 6.12 i będą powtarzać się m.in. o 6.50, 7.30. Później busy kursować będą co 2 godziny, a popołudniu znowu zwiększą częstotliwość, aby młodzież mogła dostosować kurs do zakończenia zajęć lekcyjnych. Taki stan rzeczy mimo fazy pilotażowej w czerwcu, ma utrzymać się przez 3 lata, bo tyle ma obowiązywać umowa z przewoźnikiem. Warto dodać, że od 2017 roku obowiązek organizacji komunikacji publicznej między gminami spadnie na starostów powiatów, dlatego sporo może zmienić się w tej materii.

Szymon Kamczyk

Ludzie

Tomasz Pieczka

Wójt Gminy Świerklany.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].