Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

O "kłopocie" z literaturą kobiecą w raciborskiej bibliotece

Literatura kobieca – inwektywa, komplement czy bezużyteczna szufladka? Dlaczego literatura kobieca wzbudza tak skrajne emocje? Czym różni się literatura kobieca od literatury kobiet?

O "kłopocie" z literaturą kobiecą w raciborskiej bibliotece

Na te i inne pytania odpowiedziała w trakcie pasjonującego wykładu w raciborskiej bibliotece dr Anna Marchewka - krytyk i literaturoznawca na Uniwersytecie Jagiellońskim; badaczka twórczości Ewy Szelburg-Zarembiny, felietonistka „Tygodnika Powszechnego”, „Lampy”, „Bluszczu”, czy „Chimery”, współprowadząca programy literackie w TVP Kultura i w Radiu Kraków.

Nad literaturą kobiecą prowadzone są nieustanne debaty, wciąż wypatruje się w niej fal, mód, wpływów i podgatunków. Literatura kobieca to pojęcie ambiwalentne - przez niektórych przyznanie takiej etykiety jest równoznaczne z uznaniem tekstu za kiepski, przez innych za szczególnie wartościowy, a jeszcze inni uważają, że takie płciowe etykietowanie literatury kompletnie nie ma sensu. O silnym rozłamie między literaturą kobiecą a kobiet świadczą chociażby dwie różne nagrody literackie przyznawane w Polsce: Gryfia oraz Pióro i Pazur. Pierwsza obejmuje tzw. czytadła, sagi i romanse, druga literaturę "ambitniejszą". Ale czy warto w ogóle tworzyć takie podziały? Według dr Marchewki nie, bo literatura może przecież spełniać wiele zadań.

Co zatem czytać? Jakie są trendy w literaturze kobiecej? W trakcie spotkania, dr Anna Marchewka wyciągnęła z przywiezionej ze sobą „magicznej torby”, szereg interesujących książek: m.in. „Ocalenie Atlantydy” Zyty Oryszyn czy "Włoskie szpilki" Magdalena Tulli, jako przykłady tzw. historii domowych, najczęściej opisujących relacje matki z córką;  "Panią Stefę" Magdaleny Kicińskiej czy "Papuszę" Angeliki Kuźniak, czyli tzw. herstorie; „Goldi” Ewy Kuryluk jako przykład postpamięci; połączenie czytadła z wybitną literaturą w „Najdroższej” Wandy Żółcińskiej czy w "Przypadku Alicji" Aleksandry Zielińskiej oraz rozmowy tu i teraz w „Piano rysuje sufit” Agnieszki Drotkiewicz.

Po spotkaniu nie pozostaje nam nic innego, jak tylko zachęcić do wypożyczenia w bibliotece wskazanych przez dr Marchewkę tytułów i zaprosić do miłej, „babskiej” lektury!

źródło: MiPBP w Raciborzu

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].