Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wodzisław: Drugie życie dworcowych bunkrów

Bunkry były świadkami tłoczenia do wagonów więźniów - uczestników marszu śmierci - ewakuowanych z obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

Wodzisław: Drugie życie dworcowych bunkrów

Mało kto wiedział o tym, że na terenie stacji kolejowej znajdowały się dwa poniemieckie bunkry. Stały przy szlaku marszu więźniów  częściowo wkopane w ziemię. Stopniowo zarastały krzakami. Były świadkami tłoczenia do wagonów więźniów - uczestników marszu śmierci - ewakuowanych z obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Teraz przed obydwoma bunkrami otworzyła się szansa na nowe życie. Obiekty będą jednymi z eksponatów izby pamięci, która ma powstać w Wodzisławiu Śląskim. W izbie mają być zebrane m.in. pamiątki, eksponaty z II wojny światowej. Z inicjatywą ocalenia betonowych reliktów wojny od zniszczenia wyszli wolontariusze i członek Grupy Rekonstrukcji Historycznej Heer w Wodzisławiu Śl. Jeszcze w styczniu obydwa bunkry zostały wykopane i przetransportowane.  Obecnie są zabezpieczone, głównie przed wandalami, ale też amatorami militariów, którzy chętnie zbierają podobne oryginalne obiekty. Jeden z eksponatów zaliczył już debiut publiczny. Kilka dni stał przed muzeum. Był eksponatem towarzyszącym konferencji naukowej dotyczącej 70. rocznicy marszu śmierci.

Piotr Hojka, historyk z Muzeum w Wodzisławiu Śl. uważa, że bunkry mogą pochodzić z 1941-42 r. Służyły przede wszystkim do obserwacji, a także ochrony przez bombardowaniem lotniczym czy ostrzałem artyleryjskim z ziemi. - Uderzenia bomby obiekt by nie wytrzymał, służył bardziej do ochrony przed odłamkami - mówi Piotr Hojka. Z jego informacji wynika, że nie były to zbyt liczne obiekty. - Przypuszczam, że wykorzystywano je do zabezpieczania ważniejszych stacji kolejowych. Bez wątpienia wówczas ranga Wodzisławia jako ośrodka kolejowego była znaczniejsza, niż dziś - dodaje Piotr Hojka.

Warto dodać, że na terenie stacji znajduje się jeszcze schron, przy końcu peronu, prawdopodobnie przeciwchemiczny, zbudowany na planie litery C. Być może uda się go przeznaczyć do ekspozycji.

(tora)


Dawni pracownicy stacji, czy osoby, które pamiętają, jak wyglądała stacja kolejowa w Wodzisławiu Śl. w latach 50., 60., dysponują np. zdjęciami, opisami, proszone są o kontakt z Piotrem Hojką z Muzeum w Wodzisławiu Śl. oraz z członkami grupy Rekonstrukcyjno Historycznej  Heer - Będziemy bardzo wdzięczni za jakiekolwiek informacje. Być może dzięki tym mieszkańcom uda się opisać i zachować dla potomnych np. rozmieszczenie budynków czy innych obiektów kolejowych. Wiadomo np. że w rejonie dworca znajdowała się lokomotywownia, tylko nie wiemy dokładnie, gdzie. Nie dysponujemy żadnymi planami - mówi Piotr Hojka.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
Artur Klimek 08.02.2015 17:21

W sieci jest plan stacji Wodzisław Śląski sprzed przebudowy w latach 60. A lokomotywownia istnieje do dziś, do 2007 roku stacjonowały w niej lokomotywy manewrowe, wykorzystywane w zakładzie napraw wagonów towarowych. Lokomotywownia jest na przeciwko hali napraw, obecnie mieści się w niej firma zajmująca się przeładunkiem kruszyw.