Samorząd
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Rydułtowscy radni mają dość opóźniania remontu Raciborskiej. Wystosowali apel do władz województwa

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Rydułtowy jednogłośnie przyjęto uchwałę w sprawie podjęcia pilnych działań zmierzających do remontu drogi wojewódzkiej nr 935 (ul. Raciborska) w Rydułtowach. Temat ten jest istotny nie tylko dla samych Rydułtów, ale także okolicznych gmin, jak Gaszowice i Lyski. 

Rydułtowscy radni mają dość opóźniania remontu Raciborskiej. Wystosowali apel do władz województwa
Od lewej: Małgorzata Brzonkalik-Skowronek, Maciej Poręba i Wiesława Ciurko podczas obrad fot. F.Kamczyk

Rydułtowscy radni mają dość opóźniania remontu Raciborskiej. Wystosowali apel do władz województwa

Rada miasta Rydułtowy zwróciła się z apelem do radnych sejmiku i do zarządu województwa  o podjęcie pilnych działań zmierzających do remontu drogi wojewódzkiej nr 935 na odcinku przebiegającym przez Rydułtowy (ul. Raciborska). Według radnych remont wyżej wymienionej drogi wynika z konieczności zapewnienia bezpieczeństwa życia i zdrowia mieszkańców miasta.

Droga wymaga remontu ze względu na bezpieczeństwo

Jak czytamy w uzasadnieniu liczne koleiny, uszkodzenia nawierzchni drogi na terenie Rydułtów, a także brak w wielu miejscach chodników oraz znaczny stopień zniszczenia istniejących, stwarzają zagrożenie dla bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, w szczególności pieszych. Brak jest również bezpiecznych miejsc postojowych oraz zatok przystankowych przy niektórych przystankach autobusowych.

Samorządowcy podkreślają, że przy ul. Raciborskiej zlokalizowane są liczne placówki oświatowe (uczęszcza do nich łącznie ok. 1500 wychowanków), Urząd Stanu Cywilnego, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, Komisariat Policji, miejski PSZOK oraz centrum handlowe. Powoduje to wzmożony ruch pieszych na tym odcinku drogi, w szczególności osób starszych oraz młodzieży szkolnej.

Radni wskazują, że do zadań samorządu województwa, zgodnie z ustawą z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa należą nie tylko budowa i utrzymanie dróg publicznych, ale również sprawy bezpieczeństwa publicznego, które obejmują bezpieczeństwo na drogach publicznych.

Rozmowy z województwem pozostają bez echa

- W zgodnej opinii rydułtowskich samorządowców obecna sytuacja związana z ignorowaniem przez samorząd województwa potrzeb i bezpieczeństwa mieszkańców Rydułtów jest nieakceptowalna. Dotychczasowe liczne rozmowy i prośby kierowane do przedstawicieli sejmiku i zarządu Województwa Śląskiego pozostają bez echa. Przypominamy uprzejmie, że Rydułtowy też znajdują się w województwie śląskim- piszą w uzasadnieniu radni.

O komentarz do uchwały poprosiliśmy radnego Macieja Porębę ze Wspólnoty Samorządowej

Rada Miasta Rydułtowy jednogłośnie przyjęła apel do władz samorządowych Województwa Śląskiego w sprawie podjęcia pilnych działań zmierzających do remontu drogi wojewódzkiej nr 935 na odcinku przebiegającym przez Rydułtowy (ul. Raciborska). Był pan w gronie inicjatorów tego apelu. Co spowodowało, że zdecydowaliście się na jego przyjęcie?

- Panie redaktorze najlepszym uzasadnieniem dla przyjęcia apelu może być przejażdżka tym niespełna 6 km odcinkiem drogi - dumnie nazywanej wojewódzką. Slalom pomiędzy dziurami w asfalcie, koleiny, uszkodzenia nawierzchni, brak w wielu miejscach chodników, znaczny stopień zniszczenia ich tam gdzie są, brak wiat przystankowych. Można by tak długo wymieniać. Jednocześnie sprawa jest o tyle istotna, że tereny wzdłuż ulicy Raciborskiej to raczej nie pustynia. Znajduje się tam duże osiedle mieszkaniowe, galeria handlowa, liczne instytucje publiczne w tym szkoły. Uczęszcza do nich łącznie około 1500 wychowanków. Ulica ta jest również główną trasą łączącą Rydułtowy z jednej strony z Rybnikiem, a z drugiej prowadzącą do Raciborza.

Czy wcześniej podejmowano jakieś działania, by przekonać województwo do remontu drogi?

- Oczywiście, władze miasta w osobach burmistrza - tej jak i poprzedniej kadencji, przewodniczący rady oraz radni - przy różnych okazjach poruszali ten temat. W Urzędzie Miasta dostępna jest obfita korespondencja w sprawie. Rozmowy z przedstawicielami władz wojewódzkich, radnymi sejmiku, parlamentarzystami, niewiele wniosły. Niby wszyscy się zgadzają, podzielają troskę i wyrażają zrozumienie, a jest - jak jest.

To być może apel jest niepotrzebny, i tak niewiele zmieni?

- W uzasadnieniu do apelu radni podkreślili, że podejmujemy ten apel w poczuciu odpowiedzialności za zdrowie, życie i bezpieczeństwo mieszkańców. Przypominamy również panie redaktorze, że Rydułtowy też znajdują się w województwie śląskim. Czas pokaże czy apel Rady Miasta Rydułtowy odniesie skutek.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
Objektywny 30.06.2022 08:04

Nareszcie !!! I oby w końcu został odcinek tej drogi Raciborskiej w Rydułtowach wyremontowany . I oby nie skończyło się to jak za rządów pani burmistrz ,miał być odcinek Raciborskiej w Rydułtowach wyremontowany do 2018 r.a skończyło się jak widzimy . I zastanawia ....CO ? spowodowało wtedy że tego remontu nie było ? Że tak łatwo Rydułtowy odpuściły remont tej drogi ????....