Patrol
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Bracia z Raciborza spowodowali 29 kolizji. Cel? Pieniądze z ubezpieczenia

Mężczyźni prowokowali kolizje drogowe w taki sposób, aby to oni byli pokrzywdzonymi. Teraz grozi im kara 8 lat więzienia.

Bracia z Raciborza spowodowali 29 kolizji. Cel? Pieniądze z ubezpieczenia
Łukasz P. i Jarosław P. uczynili z powodowania kolizji dochodowy interes. Zdjęcie ilustracyjne (arch. Nowiny.pl).

Policjanci rozpracowywali sprawę przez rok

Dwaj bracia z Raciborza w wieku 33 i 34 lat od maja 2018 do sierpnia 2020 roku spowodowali łącznie 29 kolizji  w powiecie raciborskim oraz innych powiatach województwa śląskiego.

- Stróże prawa wszczęli postępowanie przygotowawcze w sprawie powodowania zdarzeń będących podstawą do wypłaty odszkodowania, a następnie wprowadzania w błąd towarzystw ubezpieczeniowych co do rzeczywistego przebiegu kolizji drogowych - czytamy w komunikacie raciborskiej policji.

Sprawę rozpracowali funkcjonariusze z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu. Postępowanie trwało ponad rok.

Formalnie to oni byli poszkodowani

Na czym dokładnie polegał przestępczy proceder? - Oni powodowali kolizje drogowe z przypadkowymi ludźmi. Na przykład przy zmianie pasa ruchu nie puszczali kierowcy, tak żeby doszło do kolizji. Innym razem raptowanie hamowali, tak aby kierowca jadący za nimi uderzył w ich pojazd. Robili to w taki sposób, aby pod formalnie, pod kątem prawnym, nie było wątpliwości, że to oni są poszkodowani - wyjaśnia dla Czytelników Nowin nadkom. Mirosław Szymański, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Raciborzu.

59 zarzutów

Zebrany w sprawie materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie 40 zarzutów Łukaszowi P. o czyny z art. 298§1 (oszustwo asekuracyjne) i art. 286§1 kodeksu karnego (oszustwo). Jarosław P. zarzuca się 19 czynów tego samego kalibru (oszustwo asekuracyjne, oszustwo).

- Wobec podejrzanych zastosowano policyjny dozór i poręczenie majątkowe w kwocie po 100 000 złotych. Mężczyznom może grozić nawet do 8 lat pozbawienia wolności - dodaje M. Szymański.

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Obywatelka24 (91.204. * .100) 11.02.2022 22:19

Karać (bezwzględnie i surowo - a coraz więcej ma kamerki na taką bandyterkę) kierowców - bandytów wpychających się przed zderzak i hamujących (dla ukarania). A zwłaszcza przed autobus czy tira (taki wyhamowany powinien zepchnąć go z drogi). Sęk w tym że są też tacy - którzy nie zostawiają miejsca aby mógł się bezpiecznie zmieścić/schować. A za próbę wymuszenia - pełny regres, utrata wszelkich zniżek, plus solidna kara finansowa (a nawet odsiadka).

~Andrzej69 (80.55. * .90) 11.02.2022 11:54

40+19=59, a nie 69

~Maruda (5.173. * .169) 11.02.2022 10:07
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Brawo Policja! Ukrócili nikczemny proceder.