Poniedziałek, 27 września 2021

imieniny: Damiana, Amadeusza, Mirabelli

RSS

Patrol

Szerszenie zagnieździły się w krzakach przy placu zabaw

23.07.2021 09:42 | 0 komentarzy | żet

Strażacy otrzymują sporo zgłoszeń o szerszeniach, które zagrażają mieszkańcom. Tylko w czwartek 22 lipca usunięto trzy gniazda tych owadów.

Szerszenie zagnieździły się w krzakach przy placu zabaw
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zgłoszenia o szerszeniach, które zagnieździły się w pobliżu zabudowy mieszkaniowej dotyczyły ulic: Brzozowej w Kuźni Raciborskiej, Spółdzielczej w Raciborzu oraz Osiedleńczej w Pawłowie. W tym drugim przypadku gniazdo owadów odkryto w żywopłocie przy placu zabaw.

Na marginesie dodajmy, że jad szerszeni jest porównywalny z jadem pszczół oraz os, jednak użądlenie może być boleśniejsze z powodu większego żądła szerszenia oraz zawartości acetylocholiny w jadzie, która powoduje silne pieczenie rany. Tak jak w przypadku pszczół i os, użądlenie przez szerszenia może spowodować wstrząs anafilaktyczny u osób uczulonych na jad owadów błonkoskrzydłych (więcej informacji TUTAJ).

Dodajmy, że w czwartek 22 lipca strażacy z powiatu raciborskiego interweniowali jeszcze w związku z następującymi zgłoszeniami:

  • Racibórz ul. Mariańska, godz. 11.53 - dym nad dachem budynku, na miejscu okazało się, że dym pochodzi z komina (alarm fałszywy w dobrej wierze),
  • Racibórz ul. Cygarowa, godz. 12.25 - usunięcie przez PSP plamy substancji ropopochodnej z jezdni, źródłem wycieku był mercedes sprinter, który uległ awarii (wartość strat materialnych: 200 zł),
  • Pogrzebień ul. Kornowacka, godz. 14.43 - usunięcie przez OSP drzewa powalonego na drogę gminną,
  • Rzuchów ul. Pstrązska, godz. 17.34 - udrożnienie przez OSP przepustu,
  • Pogrzebień ul. Potoki, godz. 18.38 - usunięcie przez OSP błota naniesionego na jezdnię przez wody opadowe,
  • Kuźnia Raciborska ul. Lewandowskiego, godz. 23.13 - wyważenie przez OSP drzwi wejściowych do budynku, które uległy blokadzie (wartość strat materialnych: 500 zł).