Poniedziałek, 14 czerwca 2021

imieniny: Elizy, Bazylego, Waleriana

RSS

Patrol

Uwaga, po Rybniku krąży fałszywy rachmistrz

17.05.2021 14:28 | 0 komentarzy | acz

Od początku kwietnia trwa w całym kraju Narodowy Spis Powszechny. Jego obowiązkową formą jest samospis internetowy, a uzupełniającą spis przez telefon. Zanim zaczniemy udzielać o sobie informacji, zapoznajmy się z zasadami spisu i zachowajmy czujność, aby nie paść ofiarą oszustów czyhających na nasze dane. Czujnością w tej kwestii wykazał się mieszkaniec Rybnika, do którego w ostatnim czasie zgłosił się rzekomy rachmistrz.

Uwaga, po Rybniku krąży fałszywy rachmistrz
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Realizując swój obywatelski obowiązek pamiętajmy jednak o zachowaniu ostrożności, aby nasze dane nie trafiły w niepowołane ręce. Oszuści mogą wykorzystywać bowiem wszelkie okazje, by zdobyć interesujące ich informacje np. dane osobowe, czy dane niezbędne do korzystania z bankowości elektronicznej.

Czujnością w tej kwestii wykazał się mieszkaniec Rybnika, do którego w ostatnim czasie zgłosił się rzekomy rachmistrz. Podczas rozmowy kobieta oświadczyła, że jest pracownikiem biura spisowego i chciała umówić się na spotkanie w sprawie wypełnienia formularza. Na szczęście rybniczanin, nie podał kobiecie swoich danych. Jednocześnie zadzwonił na infolinię urzędu statycznego, aby powiadomić o zdarzeniu. Wszystko wskazuje na to, że kobieta podająca się za rachmistrza w rzeczywistości nim nie była, gdyż z informacji przekazanych przez GUS wynika, że z powodu epidemii, wyjścia rachmistrzów w teren są wstrzymane do odwołania. Obecnie policjanci prowadzą postępowanie mające ustalić tożsamość osoby, która zgłosiła się do mieszkańca Rybnika w sprawie spisu.

Apelujemy o ostrożność i zachęcamy do zapoznania się z zasadami i pytaniami obowiązującymi podczas spisu. Dzięki temu będziemy wiedzieli jakich pytań się spodziewać, a na jakie nie powinniśmy odpowiadać. Pytani na przykład o kwestie dotyczące numerów kont bankowych, danych do logowania, czy posiadanych kosztowności, powinniśmy od razu nabrać podejrzeń co do uczciwości rozmówcy, bo takich pytań w formularzu spisowym nie ma.