środa, 26 lutego 2020

imieniny: Aleksandra, Mirosława, Dionizego

RSS

Patrol

Ćwiczenia strażaków na zbiorniku w Rybniku Wielopolu [ZDJĘCIA]

25.01.2018 17:05 | 0 komentarzy | acz

Na stawie przy ul. Wielopolskiej zostały przeprowadzone ćwiczenia doskonalące z ratownictwa na lodzie, w którym wzięli udział strażacy ze wszystkich zmian służbowych Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Rybniku.

Ćwiczenia strażaków na zbiorniku w Rybniku Wielopolu [ZDJĘCIA]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Do ratowania amatorów zimowych zabaw, jak również pasjonatów podlodowego wędkowania na zamarzniętych akwenach i ciekach wodnych służą specjalne sanie, popularnie zwane deską lodową. Sanie są niezatapialne, posiadają płozy ślizgowe, a także specjalny okular, przez który możliwa jest penetracja lustra wody.

Do zabezpieczenia ewakuowanej osoby przed wypadnięciem z deski, służy pas asekuracyjny. W skład jej wyposażenia wchodzą również rzutka ratownicza, bosak teleskopowy, bęben z liną asekuracyjną oraz dwa czekany. Strażacy przećwiczyli sposoby szybkiego dotarcia do miejsca zdarzenia, podejmowanie "tonącego" z przerębla i jego ewakuację na brzeg zbiornika, także z wykorzystaniem innych materiałów tj. drabina, bosak, koło ratunkowe, rzutka ratownicza czy deska ortopedyczna.

Ćwiczenia odbywają się w ramach doskonalenia zawodowego, strażacy dzielili się na bieżąco swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami związanymi ze sposobami ratownictwa lodowego.

(acz), JRG Rybnik