środa, 24 kwietnia 2019

imieniny: Aleksandra, Horacego, Grzegorza

RSS

Patrol

Leśnicy i policjanci na tropie złodziei choinek

23.12.2016 10:07 | 0 komentarzy | ż

Policjanci z Kuźni Raciborskiej wspólnie ze strażnikami leśnymi z Nadleśnictwa Rudy Raciborskie prowadzą działania pod kryptonimem „Choinka". Podczas wspólnych służb mundurowi patrolują lasy i drogi dojazdowe, pod kątem zatrzymywania złodziei choinek i gałęzi drzew iglastych. Każda osoba dopuszczająca się takiej kradzieży, musi liczyć się z karą wysokiej grzywny.

Leśnicy i policjanci na tropie złodziei choinek
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

To już kolejna wspólna akcja policjantów z Kuźni Raciborskiej i strażników leśnych. W okresie przedświątecznym, kiedy w lasach dochodzi do kradzieży drzewek i gałęzi drzew iglastych, prowadzone są działania pod kryptonimem „Choinka”. Policjanci, wspólnie ze strażnikami leśnymi, patrolują drogi leśne oraz sprawdzają miejsca sprzedaży choinek.

- Celem tego przedsięwzięcia jest przeciwdziałanie bezprawnej wycince i niszczeniu drzew, a także innym przypadkom szkodnictwa leśnego. Stróże prawa czuwają także nad prawidłowością wykonywanych polowań przez myśliwych oraz kontrolują przewożone drewno. Wspólne patrole są także świetną okazją do wymiany informacji i wzajemnych doświadczeń - informuje podkom. Mirosław Szymański z KPP w Raciborzu.

Strażnicy leśni przypominają, że kradzież gałęzi jodłowych to nie tylko wykroczenie zagrożone wysoką grzywną, ale przede wszystkim czynnik wyrządzający ogromne straty w drzewostanie i środowisku przyrodniczym. Jodła, ogołocona z gałęzi, przez wiele lat choruje, a nawet usycha.

Dobrze wiedzieć!

Sprzedawca żywych choinek musi posiadać odpowiednie dokumenty, potwierdzające legalność ich pochodzenia oraz zezwolenie na sprzedaż. Za nielegalną wycinkę drzewek grozi 500 złotych mandatu, a kiedy sprawa zakończy się w sądzie, grzywna może sięgnąć nawet 5 tys. złotych.

źródło: KPP Racibórz, oprac. żet