Wtorek, 18 maja 2021

imieniny: Eryka, Aleksandry, Feliksa

RSS

Patrol

Policja na śmigusa-dyngusa: szanuj tradycję, ale z głową

06.04.2015 08:00 | 0 komentarzy | ż

- Ze Świętami Wielkanocnymi związane są zwyczaje, w zachowywaniu których należy zachować umiar i zdrowy rozsądek. Pamiętajmy by w "lany poniedziałek" nie przekraczać granic zwyczaju, bo w przeciwnym razie konsekwencją chuligańskiego postępowania może być odpowiedzialność za wykroczenie a nawet przestępstwo - przypomina policja.

Policja na śmigusa-dyngusa: szanuj tradycję, ale z głową
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jak informuje policja, polewanie się wodą w poniedziałek wielkanocny zwany „śmigusem-dyngusem” można uznać za zachowanie mieszczące się w ramach zwyczaju, o ile nie przekracza on norm ogólnie przyjętych w danym środowisku. Zachowania przekraczające te normy mogą powodować odpowiedzialność sprawcy za popełnione wykroczenie, a w skrajnych przypadkach nawet za przestępstwo. Może się tak stać np. w przypadku zniszczenia odzieży osoby oblanej brudną wodą.

- Również oblanie wodą szyby jadącego samochodu lub rowerzysty albo rzucanie w szyby samochodowe woreczkami z wodą nie mieści się w ramach zwyczaju bo może w konsekwencji doprowadzić do wypadku drogowego, a sprawca może ponieść odpowiedzialność karną za swoje zachowanie - przestrzega podkom. Mirosław Szymański z KPP w Raciborzu.

źródło: KPP Racibórz, oprac. żet