Czwartek, 24 października 2019

imieniny: Marcina, Rafała, Arety

RSS

Tysiące osób wybrało pociąg zamiast samochodu

04.02.2017 10:02 | 1 komentarz | ż

- Prawie 8500 kierowców i ich współpasażerów skorzystało do tej pory z propozycji bezpłatnych przejazdów naszymi pociągami w czasie alarmu smogowego - informuje Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy Kolei Śląskich.

Tysiące osób wybrało pociąg zamiast samochodu
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Aby 30 stycznia oraz 2 i 3 lutego móc skorzystać z bezpłatnych przejazdów naszymi pociągami wystarczyło podczas kontroli biletów okazać ważny dowód rejestracyjny wydany na swoje imię i nazwisko oraz dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość (np. prawo jazdy, dowód osobisty). Poza właścicielem dowodu rejestracyjnego, bezpłatną podróż mogły odbyć dodatkowo 2 osoby towarzyszące.

– Decyzja o bezpłatnych przejazdach komunikacją publiczną w czasie smogu została podjęta po raz pierwszy w regionie i cieszę się, że spotkała się z pozytywnym odzewem. Świadczą o tym liczby – kilka tysięcy osób zdecydowała się przesiąść z samochodów do pociągów. Dobrze, że naszym wzorem poszedł KZK GOP, który zorganizował podobną akcję. W przypadku takich działań chodzi przede wszystkim o promowanie komunikacji publicznej, która powinna być podstawową w poruszaniu się po aglomeracji. Jako województwo przeznaczamy spore środki na działania podnoszące efektywność energetyczną i odnawialne źródła energii w infrastrukturze publicznej, a więc na centra przesiadkowe, czy zakup ekologicznego taboru – mówi Wojciech Saługa, Marszałek Województwa Śląskiego.

W ciągu trzech dni na bezpłatną podróż pociągami Kolei Śląskich zdecydowały się w sumie 8464 osoby. Największą popularnością cieszyły się linie Częstochowa – Gliwice oraz Katowice – Zwardoń. Statystyki te mogą się jeszcze zmienić, ponieważ przewoźnik jest przygotowny, aby w przypadku powtórnego pogorszenia się jakości powietrza ponownie umożliwić kierowcom i ich współpasażerom bezpłatne podróżowanie.

- O takiej możliwości będziemy informować w osobnych komunikatach na naszej stronie internetowej. Dziękujemy wszystkim podróżnym, którzy w ciągu trzech dni zdecydowali się zamienić samochód na pociąg, przyczyniając się tym samym do walki ze smogiem w naszym regionie - mówi Michał Wawrzaszek.

źródło: Koleje Śląskie, oprac. żet