Wtorek, 7 lipca 2020

imieniny: Estery, Metodego, Kiry

RSS

Pociąg Racibórz - Bohumin jeszcze w tym roku. Marszałek dostał petycję Nowin

18.02.2015 12:55 | 2 komentarze | ma.w

Ponad 350 podpisów zebranych przez Nowiny Raciborskie w sprawie przywrócenia połączenia kolejowego Racibórz - Bohumin trafiło dziś do przedstawicieli zarządu województwa śląskiego - Gabrieli Lenartowicz i Stanisława Dąbrowy. Przekazała je delegacja z Raciborszczyzny. Wladze województwa miały dla gości dobre wieści.

Pociąg Racibórz - Bohumin jeszcze w tym roku. Marszałek dostał petycję Nowin
Prezes Wydawnictwa Nowiny Arkadiusz Gruchot wręcza wicemarszałkowi Stanisławowi Dąbrowie petycję w sprawie ustanowienia połączenia kolejowego z Raciborza do Bohumina (zdjęcie w środku). Pozostałe zdjęcia zostały wykonane podczas współorganizowanego przez "Nowiny Raciborskie" i portal Nowiny.pl I Pikniku Kolejowego, na którym zbierano podpisy w sprawie ustanowienia połączenia do Bohumina.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Do Katowic udał się prezes zarządu Wydawnictwa Nowiny Arkadiusz Gruchot w towarzystwie włodarzy z Raciborza i Krzyżanowic - prezydenta Mirosława Lenka i wójta Grzegorza Utrackiego. Spotkanie doszło do skutku dzięki zaanagażowaniu członka zarządu Województwa Śląskiego, którym jest mieszkanka powiatu raciborskego Gabriela Lenartowicz. Jak podkreślił wicemarszałek Dąbrowa to dzięki niej sprawa połączenia Raciborza z Bohuminem znalazła się w centrum uwagi władz Śląska. W rozmowach na temat połączenia kolejowego wspierała raciborskich samorządowców, wskazała, że takie połączenie to dla mieszkańców ziemi raciborskiej okno na świat. - Sama jeżdżę stamtąd pendolino do Pragi. Korzystam także z pociągu do Warszawy - powiedziała G. Lenartowicz.

Czytaj również: Pół tysiąca osób na pikniku kolejowym [ZDJĘCIA i WIDEO]

A. Gruchot opowiedział o inicjatywie społecznej powstałej na pograniczu polsko - czeskim, która ma na celu zbliżenie Śląska z Europą poprzez sprawne skomunikowanie Raciborza, Krzyżanowic i innych gmin powiatu raciborskiego z siecią kolejowych połączeń biegnących do największych europejskich miast. Tygodnik Nowiny Raciborskie i portal Nowiny.pl patronują akcji przywrócenia połączenia kolejowego między miastami leżącymi przy granicy polsko-czeskiej: Raciborzem i Bohuminem. - Choć istnieje pomiędzy nimi infrastruktura kolejowa to od dłuższego czasu niemożliwe są nią przejazdy pasażerskie. Kolej dowozi pasażerów jedynie do granicznej miejscowości Chałupki. Dalej pozostaje już tylko podróż na piechotę - mówił prezes Wydawnictwa Nowiny.

Zobacz również: I Piknik Kolejowy w Raciborzu [WIDEO]

Następnie przekazał na ręce władz Województwa Śląskiego zebrane w tej sprawie podpisy i apel o uruchomienie połączenia kolejowego Racibórz – Bohumin przez podległe Zarządowi Województwa Śląskiego Koleje Śląskie. Podpisali się pod nim prezydent Lenk, wójt Utracki i Łukasz Bordo ze Stowarzyszenia Kolej na Śląsk, wspierającego inicjatywę.

M. Lenk zwrócił uwagę, że pilnego remontu wymagają tory prowadzące do czeskiej granicy. - Są już w bardzo złym stanie, pociąg musi zwalniać na zdegradowanym torowisku - oświadczył i zaapelował o wspólny z samorządem województwa lobbing w PKP PLK.
G. Utracki wyjawił plany Gminy Krzyżanowice o przejęciu dworcu kolejowego w Chałupkach. - To pierwszy dworzec kolejowy w Polsce. Gmina dołoży starań aby miał charakter reprezentacyjny - podkreślił. Wójt prosił by wicemarszałek przyjrzał się rozkładowi jazdy na trasie do Chałupek, bo zdaniem Utrackiego powinien on być bardziej przystosowany do potrzeb mieszkańców.

Czytaj również: Bohumin tak blisko do Europy [REPORTAŻ]

Stanisław Dąbrowa stwierdził, że sytuacja finansowa Kolei Śląskich uległa znaczącej poprawie i w planach przewoźnika znajduje się uruchomienie połączenia Racibórz - Bohumin. Optymistyczny wariant zakłada, że dojdzie to tego w połowie roku ale bardziej realny wydaje się zdaniem wicemarszałka termin wprowadzenia połączenia do nowego rozkładu jazdy, w drugiej połowie 2015 r.

Więcej na temat spotkania w Urzędzie Wojewódzkim w następnym wydaniu Nowin Raciborskich.

Ludzie:

Gabriela  Lenartowicz

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm

Grzegorz Utracki

Grzegorz Utracki

Wójt gminy Krzyżanowice.

Mirosław Lenk

Mirosław Lenk

Radny Miasta Racibórz, były prezydent.