Lifestyle
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Robert Jaworski muzyką z Wiedźmina i Wikingów otworzył 12. Festiwal Średniowieczny w Raciborzu

Na takiej scenie jeszcze nie grałem, czuję się niczym Neron albo Zeus w tej scenerii niczym amfiteatr grecki - mówił nam muzyk, który na folkową nutę zagrał kilka klimatycznych utworów muzyki dawnej, jak i współczesnej z popularnej gry komputerowej oraz słynnego serialu. Oficjalnego otwarcia dokonali wspólnie - wiceprezydent Raciborza Dawid Wacławczyk, lider Drengów Marek Mansz i dyrektor Arboretum Elżbieta Skrzymowska.

Robert Jaworski muzyką z Wiedźmina i Wikingów otworzył 12. Festiwal Średniowieczny w Raciborzu
Wojciech Soroka mówi o festiwalu, że to jego dziecko. Założył stowarzyszenie Drengów i działa w nim od 19 lat
Czytasz ten artykuł w ramach limitu 10 artykułów.

Zarejestruj się lub zaloguj aby korzystać z portalu bez ograniczeń!
Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać.
Zarejestruj się
Zostało Ci 9 artykułów do przeczytania.
Zarejestruj się lub zaloguj i czytaj bez ograniczeń!

Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać!

Materiał wideo:

Pani dyrektor wystąpiła z zaproszonym artystą (co było niespodzianką tego wydarzenia), bo znają się z czasów wspólnego, folkowego muzykowania. Skrzymowska “tłumaczyła się”, bo ostatnio - jako skrzypaczka - jest zapraszana do uświetnienia wielu wydarzeń w mieście, zagrała koncert na Dni Raciborza. Publika usadowiona w Zaczarowanym Ogrodzie przywitała ją brawami, a Robert Jaworski zaprosił do bisu na zakończenie występu.

Wiceprezes Wojciech Soroka zaczął przygodę z Drengami jeszcze w gimnazjum. I tak działa już 19 lat. - Z pasji założyłem stowarzyszenie, z podstawowego składu jest nas niewiele, ale doszło wielu młodych członków. Ten rok to zamknięcie pierwszej części naszego grodu, od zewnątrz jest taki jaki miał być. W planach jest m.in. chata i plac zabaw - powiedział Soroka.

Wiceprezydent Raciborza Dawid Wacławczyk zaczął przemowę otwierającą od powitania: witamy piękne białogłowy, które zjechały do nas nie tylko z Polski i dzielnych wojów, którzy odwiedzają nasz markowy festiwal.

Marek Mansz krzyknął z tarasu nad Zaczarowanym Ogrodem: Sława Racibórz! Wcześniej zachęcał do podziwiania walk wojów, pokazów konnych, udziału w warsztatach rzemieślniczcyh i rywalizacjami w turniejach np. łuczniczym. - Każdy kto, kocha średniowiecze znajdzie u nas coś dla siebie - podkreślał Mansz.

Marek Mansz nosi - jako Dreng - imię Ragnalt.

Kładziemy w tym roku nacisk na warsztaty, nie chcemy, żeby ludzie tylko oglądali, ale też coś wykonywali dla siebie. Wiklina, tkactwo, kowalstwo. Tego uczą u nas rekonstruktorzy. Jak zrobiliśmy zapisy na te warsztaty - miejsca szybko się zapełniły, dodatkowa lista też. Widać trafiliśmy w sedno, ludzi ciągnie do takich rzeczy. Nowością w tym roku są pokazy konne w sobotę o 13.30 - odtworzenie drużyny ze stepów, troszkę jazda kaskaderska.

To rekordowa edycja festiwalu, przybyło nań ok. 700 uczestników tworzących festiwal - rekonstruktorów.

12. Raciborski Festiwal Średniowieczny 2022 6 wiadomości, 3 komentarze w dyskusji, 682 zdjęcia, 1 film
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].