Niedziela, 12 lipca 2020

imieniny: Jana, Pameli, Weroniki

RSS

Pompa ciepła - nowoczesny sposób ogrzewania budynków

10.09.2019 14:10 | 0 komentarzy | (s)

W naszej strefie klimatycznej zapewnienie komfortu cieplnego w budynkach wymaga stosowania ogrzewania przez sporą część roku.

Pompa ciepła - nowoczesny sposób ogrzewania budynków
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Nic więc dziwnego, że właściciele domów poszukują optymalnych rozwiązań, które byłyby nie tylko ekonomiczne, ale również ekologiczne.

Coraz częściej rezygnujemy ze spalania paliw kopalnych na rzecz innych, znacznie bezpieczniejszych i czystszych alternatyw. Jedną z nich są pompy ciepła. Jak działają i dlaczego warto na nie postawić? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania.

Pompy ciepła - w jaki sposób działają?

Tradycyjne metody ogrzewania opierają się w znaczącej mierze na pozyskiwaniu energii cieplnej ze spalania różnych materiałów. Pompy ciepła działają zupełnie inaczej. W ich przypadku energia cieplna pozyskiwana jest z gruntu lub powietrza. Nawet przy niskich temperaturach na zewnątrz odpowiednie skondensowanie energii cieplnej oraz zastosowanie wymiennika, który ogrzewa powietrze lub wodę sprawia, że pompa ciepła jest w stanie ogrzać dom i zapewnić nam komfortowe warunki. Obecnie mamy do czynienia z różnymi rodzajami pomp. Wśród tych, które są najbardziej wszechstronne i najłatwiejsze w montażu wymienić należy jednak przede wszystkim pompy powietrze-woda.

Technologia, która ciągle się rozwija

Pompy ciepła, wraz ze wzrostem popularności są coraz bardziej udoskonalane. Wszystko po to, by ich użytkownicy mogli cieszyć się pełnią komfortu. Obecnie nikogo nie dziwią już udogodnienia takie jak możliwość sterowania systemem ogrzewania za pomocą wi-fi czy fal radiowych. Dzięki temu, gdy zależy nam na tym, by podnieść temperaturę w domu nie musimy ruszać się z miejsca.

Nowoczesne pompy ciepła pozwalają również na współpracę z kolektorami słonecznymi, dzięki czemu możemy jeszcze bardziej zadbać o pozyskiwanie zielonej energii bez żadnych wydatków.

Gdzie sprawdzą się pompy ciepła?

Pompy ciepła sprawdzają się w wielu różnych przypadkach. Najczęściej wykorzystywane są w domach jednorodzinnych, które budowane były zgodnie z zasadami energooszczędności. Coraz częściej stanowią jednak również podstawowy system ogrzewania w tradycyjnym budownictwie, choć bywa, że muszą być wspierane przez inne rozwiązania. Pompa ciepła może z powodzeniem ogrzewać również niewielkie biuro lub inny budynek użytkowy.

Co ważne, za pomocą pomp ciepła możemy ogrzewać nie tylko powietrze (poprzez tradycyjne grzejniki lub ogrzewanie podłogowe) ale również zapewnić sobie dostęp do ciepłej wody.

Zalety pomp ciepła

Pompy ciepła posiadają wiele zalet. Przede wszystkim są inwestycją, która się opłaca. Dzięki nim możemy bowiem zrezygnować z corocznych zakupów paliw kopalnych lub drewna, dzięki czemu oszczędności są naprawdę spore. Co więcej, pompy ciepła są również bezpieczne - nie grozi nam wybuch lub ulatnianie się czadu. Nie mają też żadnego negatywnego wpływu na środowisko naturalne co w sytuacji coraz większych problemów ze smogiem ma ogromne znaczenie.

Podsumowując, pompy ciepła stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem, które chętnie wybierają właściciele domów jednorodzinnych. Dzięki tym systemom możemy bowiem nie tylko ogrzewać powietrze i wodę, ale również chłodzić pomieszczenia w naszych domach w czasie ciepłych, letnich miesięcy.

Materiał zewnętrzny