Poniedziałek, 25 marca 2019

imieniny: Marioli, Dyzmy, Wieńczysława

RSS

Jak leczyć przewlekłą biegunkę?

04.01.2019 15:59 | 0 komentarzy | (s)

Układ pokarmowy to bardzo wrażliwy element naszego organizmu, który czule reaguje na to co jemy.

Jak leczyć przewlekłą biegunkę?
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Co więcej, wpływ na jego funkcjonowanie mają również drobnoustroje, które wnikają do naszego organizmu. Jedną z dolegliwości, która może pojawić się w takim przypadku jest biegunka. O ile nie trwa długo - nie ma powodu do niepokoju. Wówczas wystarczy bowiem jedynie dbać o lekkostrawną dietę i przyjmowania sporej ilości napojów. Co jednak, jeśli biegunka się przedłuża? Jak sobie radzić?

Kiedy mówimy o przewlekłych biegunkach?

Biegunki zdarzają się każdemu z nas. Infekcja wirusowa lub bakteryjna, błąd w diecie, zatrucie pokarmowe - w takich przypadkach przebieg biegunki jest ostry, jednak dolegliwości szybko mijają. Spora grupa osób cierpi jednak na biegunki przewlekłe, czyli takie, które utrzymują się przez ponad 3 tygodnie. Tego typu długotrwałe dolegliwości to znak, że nie poradzimy sobie bez pomocy specjalisty.

Jakie mogą być przyczyny przewlekłych biegunek?

Przewlekle biegunki mogą mieć wiele przyczyn. Wśród nich wymienić możemy między innymi wrzodziejące zapalenie jelita grubego, chorobę Leśniowskiego-Crohna oraz zespół jelita drażliwego. Bywa, że biegunki spowodowane są problemami z wątrobą lub wyjałowieniem jelit.

Więcej o przyczynach przewlekłych biegunek przeczytasz w artykule:”Tajemnicze bóle brzucha? Biegunka? To może być choroba Leśniowskiego – Crohna”

Jak leczyć przewlekłą biegunkę?

Leczenie przewlekłej biegunki powinno zacząć się od postawienia odpowiedniej diagnozy. W tym celu konieczne będzie wykonanie kilku badań takich jak badania mikrobiologiczne, mikologiczne i parazytologiczne stolca oraz badania endoskopowe. Postawienie diagnozy pozwala lekarzowi dobrać leki, które załagodzą nieprzyjemne dolegliwości.

Wsparcie dla układu pokarmowego

Poza przyjmowaniem leków na zdiagnozowane schorzenie układu pokarmowego warto zadbać o wsparcie układu pokarmowego. Jednym ze sposobów, który może przynieść ukojenie jelitom jest stosowanie bakterii jelitowych. Znajdziemy je w wielu różnych preparatów probiotycznych. Wśród dostępnych na rynku preparatów warto poszukiwać tych, które posiadają w swoim składzie co najmniej 3 szczepy bakterii. Ich skuteczność jest bowiem o wiele większa niż preparatów z jednym szczepem. Sporo informacji na ten temat znajdziesz pod adresem www.lactoral.pl/lactoral-ibd/.

W przypadku przewlekłych biegunek bardzo ważne jest również dbanie o odpowiednią dietę. Należy gotować produkty na parze, unikać drażniących przypraw, nadmiaru tłuszczu oraz używek. Poza tym warto jeść regularnie. Zmiany nawyków mogą pomóc nam poczuć się lepiej.

Podsumowując, biegunki, które trwają ponad 3 tygodnie mogą oznaczać, że w naszym organizmie dzieje się coś naprawdę niepokojącego. Dlatego też nie możemy lekceważyć takich objawów. Wizyta u lekarza, rozpoznanie przyczyn oraz wprowadzenie odpowiedniego leczenia i zdrowej diety to najskuteczniejszy sposób na to, by zapomnieć o bólu oraz kłopotliwej konieczności częstego wypróżniania się.

Materiał zewnętrzny