Wtorek, 22 września 2020

imieniny: Maurycego, Tomasza, Joachima

RSS

Kultura

„Almanach Prowincjonalny” w ogrodzie „Strzechy”

07.07.2020 11:15 | 0 komentarzy | (q)

Pierwszym zorganizowanym przez RCK wydarzeniem artystycznym z udziałem publiczności po przerwie spowodowanej epidemią było sobotnie spotkanie z nowym numerem „Almanachu Prowincjonalnego”. Zaprezentowano go w ogrodzie Domu Kultury „Strzecha”, w wakacyjnej scenografii i przy wsparciu standardów jazzowych.

„Almanach Prowincjonalny” w ogrodzie „Strzechy”
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pogoda dopisała nadzwyczajnie i najwierniejsi czytelnicy raciborskiego czasopisma literacko-kulturalnego zasiedli na leżakach, wśród japońskich lampionów, aby zapoznać się z zawartością „Almanachu”. 31 wydanie AP zyskało już sobie w Polsce miano jednego z najlepszych w 15-letniej historii periodyku. Jego treść, łącząca (jak zwykle) poezję, reportaż, esej historyczny, recenzję, dziennik oraz fotografię, niezmiennie pozostaje na wysokim poziomie edytorskim oraz merytorycznym. W najnowszym numerze stawkę autorów uzupełnił wybitny krakowski historyk, prof. Andrzej Nowak.

Przyjemność przybliżenia „Almanachu Prowincjonalnego” spoczęła na pięciu osobach od lat związanych z RCK. Byli to: Joanna Maksym-Benczew, Anna Jegerska-Michalska, Janusz Nowak, Jerzy Dębina oraz Marek Rapnicki. Novum spotkania polegało na tym, że zrezygnowano z konferansjerki oraz dyskusji. W wartkim, spontanicznym montażu słownym zaprezentowano niektóre fragmenty czasopisma i tak zabrzmiały wiersze Jana Zahradnička, Ewy Lipskiej, Ernesta Brylla, Krzysztofa Szymoniaka, Marka Rapnickiego, Jerzego Dębiny oraz Jacka Molędy. Janusz Nowak pokusił się o krótkie omówienie całości. Duże odległości między wykonawcami, podyktowane przepisami pandemii, w niczym nie przeszkodziły dynamicznemu przekazowi poetyckiemu, który zapewnił słuchaczom sporą dawkę wrażeń i zadumy.

Tradycyjnym w przypadku promocji kolejnych wydań „AP” dopełnieniem literatury była muzyka, tym razem minirecital instruktorki RCK, Joanny Skowyry, do muzyki w aranżacjach Adama Jarzmika. Niełatwe jazzowe standardy, piękny głos, urok wczesnego lata w miejscu pod gołym niebem, zaaranżowanym ze smakiem przez Danutę Jarosz i Annę Jegerską-Michalską. Chwilo, trwaj, jesteś piękna!

Ludzie:

Jerzy Dębina

Jerzy Dębina

Aktor, poeta, animator kultury, artysta