Poniedziałek, 1 marca 2021

imieniny: Antoniego, Radosława, Albina

RSS

Kultura

Rybnicki Festiwal Fotografii 2020: Na początek „Domy Bezdomne” Doroty Brauntsch

18.02.2020 18:39 | 0 komentarzy | (q)

Tegoroczny Rybnicki Festiwal Fotografii zacznie się od tzw. „beforu”. W piątek 6 marca w galerii Biblioteki Miejskiej przy ul. Ks. Szafranka 7 w Rybniku odbędzie się wernisaż wystawy i spotkanie wokół książki Doroty Brauntsch „Domy Bezdomne”.

Rybnicki Festiwal Fotografii 2020: Na początek „Domy Bezdomne” Doroty Brauntsch
Fot. Dorota Brauntsch DOMY BEZDOMNE
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Dorota Brauntsch jest reportażystką i fotografką, stypendystką w dziedzinie kultury Marszałka Województwa Śląskiego. Absolwentką dziennikarstwa na Uniwersytecie Wrocławskim oraz Duńskiej Szkoły Dziennikarstwa w Aarhus. Jej zdjęcia publikowały m.in. Polityka, Wyborcza, Vogue.pl i DesignAlive

O czym ta wystawa i książka? O odchodzeniu, ale nie tylko śląskiej architektury lecz również swoistej symbiozy budownictwa chłopskiego z naturą, kiedy do wznoszenia domów używano tylko naturalnych materiałów - gliny, drewna czy kamienia, a domy stały zawsze w otoczeniu drzew...

Mariusz Szczygieł napisał, że „książek reporterskich powstaje w Polsce dużo, ale mało który reporter czy reporterka pisze językiem literatury. Dorota Brauntsch umie to już od debiutu. Sprawia, że niszowy temat nabiera waloru uniwersalnego. Bo dom to archetyp.”

Zaś Filip Springer powiedział: „Dorota zakochała się w murowanych domach chłopskich z okolicy Pszczyny, jak ja zakochałem się w mojej Miedziance - i straciła dla nich głowę, a nie rozum”.

fot. wydawnictwo Dowody na Istnienie

fot. wydawnictwo Dowody na Istnienie

„Domy bezdomne” można kupić w Empiku, gdzie książka znalazła się w pierwszej dziesiątce najciekawszych debiutów 2019 według Empikultura! A wystawę fotografii będzie można oglądać w Bibliotece przez miesiąc!

Do zobaczenia na wydarzeniu: https://www.facebook.com/events/1567327136750276/