Czwartek, 20 lutego 2020

imieniny: Leona, Ludomiła, Lubomira

RSS

Kultura

Co robi kot na Facebooku, czyli spotkanie z spotkanie z Waldemarem Cichoniem

03.10.2019 15:12 | 0 komentarzy | ż

Waldemar Cichoń – autor lubianej przez dzieci serii książek o kocie Cukierku był kolejnym gościem raciborskiej biblioteki w ramach projektu „Od przedszkola do książkowego mola”. Spotkania odbyły się w EURECE przy Kasprowicza 12 i w filii bibliotecznej na Płoni.

Co robi kot na Facebooku, czyli spotkanie z spotkanie z Waldemarem Cichoniem
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Waldemar Cichoń pisać zaczął jedenaście lat temu. Jak sam mówi, zmusił go do tego syn Marcel, który pomimo tego, że od małego regularnie bywał z rodzicami w bibliotece i uczestniczył w spotkaniach z pisarzami – to czytać nie chciał. Autor wpadł na pomysł, by napisać książkę o Marcelu oraz jego kocie Cukierku. No bo jak można nie przeczytać książki o sobie samym? Książka „Cukierku, Ty łobuzie!” została bardzo dobrze przyjęta przez czytelników, którzy dopytywali o dalsze losy łobuzerskiego kota. Obecnie tomów o Cukierku jest aż dziewięć. Ale na kocie Cichoń nie poprzestał, czego efektem są wydane dwie książki o psie imieniem Riko. Gość biblioteki napisał również bajki z dziejów Górnego Śląska „Zdarziło sie na Ślonsku. Łopowieści niysamowite niy ino dlo bajtli” – w dwóch wersjach językowych.

W trakcie spotkania autor przeczytał fragmenty książki „Dasz radę, cukierku!”. Dzieci z kolei były ciekawe co aktualnie porabia Cukierek (jest w domu, pewnie już po trzecim śniadaniu), co najbardziej lubi robić (układać klocki LEGO z Maćkiem – synem autora) i gdzie go można spotkać (Cukierek jest nowoczesnym kotem, dlatego można go spotkać na Facebooku!). Na koniec gość biblioteki przybił każdemu z uczestników „kociątkę”- specjalną cukierkową pieczątkę oraz wręczył zakładkę do książki.

Spotkania odbyły się w ramach projektu „Od przedszkola do książkowego mola” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Książki Waldemara Cichonia można wypożyczyć w raciborskiej bibliotece.

źródło: MiPBP w Raciborzu, oprac. ż