środa, 24 kwietnia 2019

imieniny: Aleksandra, Horacego, Grzegorza

RSS

Kultura

Wystawa obrazów Kossaków w Raciborzu [ZAPOWIEDŹ]

28.02.2019 10:42 | 0 komentarzy | d

Już za niespełna dwa tygodnie na ścianach Pałacyku Myśliwskiego RAFAKO w Raciborzu zawisną dzieła wielkich polskich malarzy – Juliusza i Wojciecha Kossaków. Do końca czerwca będzie można oglądać najcenniejsze obrazy z prywatnych kolekcji. Wystawę organizuje Fundacja RAFAKO - Grupa PBG, pod honorowym patronatem prezydenta Dariusza Polowego.

Wystawa obrazów Kossaków w Raciborzu [ZAPOWIEDŹ]
Artyleria w odwrocie, szkic do panoramy Berezyna, 1896. Źródło wikipedia.org.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Tę unikatową wystawę, Fundacja zorganizowała po raz pierwszy w stulecie odzyskania przez Polskę Niepodległości. W roku jubileuszu odbywała się pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy i pokazywana była w wypełnionych po brzegi muzealnych salach w Szwajcarii, Francji i oczywiście w Polsce.

Mistrzowsko malowane akwarele, gwasze oraz obrazy olejne Kossaków to odwzorowany pędzlem patriotyzm i tęsknota za wolnością. Zarazem także obraz umiłowania przyrody polskiej, rodzimej tradycji, obyczajów i kultury, podziw dla poezji romantycznej. A przy tym wszystkim pamięć o potędze militarnej Rzeczypospolitej. Wszystko to na ponad 50 obrazach Juliusza Kossaka i Wojciecha Kossaka, które pochodzą z prywatnych kolekcji i na co dzień nie są dostępne dla szerszej publiczności.

Wystawa będzie bezpłatnie dostępna dla zwiedzających, począwszy od kwietnia, w kolejne weekendy – soboty i niedziele, w godzinach od 11:00-17:00.

W dni powszednie organizatorzy zapraszają szkoły, dla których mogą zorganizować bezpłatne lekcje muzealne. Łączą one naukę historii Polski z malarstwem Kossaków, które doskonale obrazuje dramatyczne okresy w dziejach naszej Ojczyzny. Mile widziane będą również inne grupy i stowarzyszenia lokalne. Zainteresowane szkoły i grupy organizatorzy proszą o zgłoszenia na adres: kossakowie@fundacjarafako.com.pl

Zorganizowana przez Fundację RAFAKO wystawa, została wsparta przez RAFAKO S.A., Santander Bank SA , PGL Dom oraz Dwór w Smólsku.

Wystawa potrwa do 29 czerwca 2019 roku.

źródło: RAFAKO, opr. (d).

Ludzie:

Andrzej Duda

Andrzej Duda

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Dariusz Polowy

Dariusz Polowy

Prezydent Miasta Racibórz.