Piątek, 18 października 2019

imieniny: Juliana, Łukasza, Bratumiła

RSS

Kultura

Sztuka kadrowania, czyli promocja książki Gabrieli Habrom-Rokosz o FOTON-ie

16.03.2018 14:18 | 0 komentarzy | (q)

12 marca w raciborskiej bibliotece odbyło się spotkanie promujące książkę „Sztuka kadrowania. Studenckie Koło Naukowe Fotografii Artystycznej FOTON zarys działalności w latach 2013-2017” dr Gabrieli Habram-Rokosz. Spotkanie – przewidziane jako próba odpowiedzi na pytanie: jaki ślad zostawił FOTON po 13 latach działalności? – zamieniło się w ‘klasowy zjazd’ członków i sympatyków Koła.

Sztuka kadrowania, czyli promocja książki Gabrieli Habrom-Rokosz o FOTON-ie
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

FOTON funkcjonuje jako koło naukowe Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu. Od początku istnienia Koło blisko współpracowało z „Eunomią”, uczelnianym periodykiem. Swoją artystyczną opieką obejmuje nie tylko studentów i absolwentów raciborskiej uczelni, od kilku lat wspiera również uczniów Liceum Plastycznego. Na liście opublikowanej w „Sztuce kadrowania” znajdziemy ponad 140 nazwisk ludzi, którzy złożyli się na artystyczny trzon Koła.

Dorobek artystyczny FOTON-u stanowi aktualnie ponad 80 projektów fotograficznych, które w formie wystaw prezentowane były zarówno w krajowych galeriach sztuki, jak i za granicą. Zrealizowano prawie 90 warsztatów i plenerów oraz 70 seminariów popularnonaukowych. Łącznie 240 przedsięwzięć.

„Człowiek jest autorem śladu, który pozostawił czas” – dla zgromadzonych w bibliotece dr Habram-Rokosz miała garść przemyśleń i cytatów nazbieranych przez lata działalności Koła. Fenomen fotografii tłumaczy zdolnością do zwrócenia patrzącemu czasu, w którym nie ma nic z zimnego mechanizmu. Jakie zdjęcia są najpiękniejsze? Najlepsze są zdjęcia, które nie istnieją – zdjęcia uchwycone jedynie migawką oka, triumf życia nad sztuką. Stąd przepis na dobrą fotografię: „Trzeba patrzeć – nie zamykać oczu”.

Los FOTON-u jest od początku związany z raciborską biblioteką. Cieszymy się, że mogliśmy uczestniczyć w kolejnym rozdziale działalności Koła.

fot. OQL, Kamil Materzok, Patrycja Piechula, Michał Sobczyk