Wtorek, 20 kwietnia 2021

imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii

RSS

Kultura

Siedem teatrów na starówce

13.08.2017 19:00 | 1 komentarz | mak

Już niedługo wodzisławian czeka kulturalny maraton. Wszystko za sprawą kolejnej edycji Wodzisławskiej Nocy Teatrów.

Siedem teatrów na starówce
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

IV Wodzisławska Noc Teatrów odbędzie się 9 września. - To będzie wyjątkowa edycja, z bogatym programem - zapewnia organizatorka, Zofia Bornikowska ze stowarzyszenia Nasz Wodzisław. Dzięki wydarzeniu przestrzeń wodzisławskiej starówki zamieni się wielką scenę teatralną. - Przedstawienia będą odbywały się na podwórkach między kamienicami, w parku czy na wodzisławskim rynku. Celem jest obecność sztuki wysokiej w przestrzeni przepięknej wodzisławskiej starówki - dodaje Zofia Bornikowska.

Impreza rozpocznie się na Małym Rynku, gdzie o godz. 17.00 wystąpi znany już z pierwszej edycji Teatr Barnaby z Gdańska z marionetkowym przedstawieniem „Kot w butach”. Kolejny spektakl odbędzie się o godz. 18.00 na podwórku przy ul. Aptecznej. Przed wodzisławską publicznością wystąpi aktor z Lublina – Przemysław Gąsiorowicz w wielokrotnie nagradzanym monodramie „Gombrotypy”. Godzinę później aktorzy Teatru Naumionego z Ornontowic wystawią sztukę po śląsku i o Śląsku „Kopidoł”, będącą wzruszającą i jednocześnie zabawną komedią poruszającą tematykę pogrzebową.

Będzie też niespodzianka dla mieszkańców z okazji 760-lecia miasta. To plenerowe widowisko „Legenda wodzisławska”, które odbędzie się o godz. 20.15 przy muzeum. Sztukę obfitującą w spektakularne efekty specjalne wystawią młodzi aktorzy z Classic Ballanga Teatr z Wodzisławia oraz Manufaktury Artystycznej Pi-Art z Rydułtów.

Goszczony na wielu festiwalach w Polsce i za granicą Teatr Gry i Ludzie z Katowic zagra „Balladę o Janie Wnęku”. Przedstawienie w widowiskowej scenografii i w poetyckiej oprawie, łączące w sobie elementy pantomimy z szeroko rozumianym teatrem ruchu, będzie można zobaczyć o godz. 21.00 na rynku.

Grupa Metro z Zabrza zaprezentuje spektakl „Unity” na podwórku przy ul. Średniej o godz. 22.20. Przy ul. Minorytów artyści rodzimego Classic Ballanga Teatr wystawią „Matkę” Witkacego. Sztuka, przeznaczona dla dorosłej publiczności, rozpocznie się o godz. 22.40 w klimatycznej przestrzeni dwóch ceglanych ścian. Przedstawienie w tragikomicznej konwencji porusza uniwersalne problemy społeczne.

W razie niepogody spektakle odbędą się w muzeum i nowym, ceglanym wnętrzu wodzisławskiego urzędu miasta.

Organizatorzy wydarzenia przygotowują specjalne materiały promujące Noc Teatrów. Będą one miały nie tylko charakter reklamowy, ale też funkcję informatora w formie mapki, dzięki czemu będzie wiadomo, gdzie i kiedy dany spektakl się odbędzie.

(mak)