środa, 20 czerwca 2018

imieniny: Bogny, Florentyny, Bożeny

RSS

Kultura

W bibliotece o wojnie w Syrii, islamskim ekstremizmie i uchodźcach [ZAPOWIEDŹ]

17.02.2017 13:00 | 0 komentarzy | ż

Raciborska biblioteka zaprasza na spotkanie z autorami książki „Sura”- Rafałem Grzenią i Maciejem Moskwą. Traktuje ona o rewolucyjnym pokoleniu arabskiej wiosny, narodzinach ekstremizmu islamskiego oraz początkach wielkiej wędrówki uchodźców do Europy…

W bibliotece o wojnie w Syrii, islamskim ekstremizmie i uchodźcach [ZAPOWIEDŹ]
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Rafał Grzenia- literaturoznawca i pisarz oraz Maciej Moskwa- fotograf, na początku 2013 roku spotkali się przez przypadek w sennym tureckim miasteczku Antakya. Pierwszy zbierał materiały do reportażowej książki o Kurdach w Turcji, drugi przyjechał na pogranicze, by fotografować uchodźców syryjskich w tureckich obozach. Kilkanaście dni później wjechali razem do Syrii. Wyjechali, wrócili. A gdy już wjeżdżać się nie dało, w 2014 roku podróżowali dwukrotnie do uchodźców na pogranicze. Planowali wystawę i broszurę z dziesięcioma sylwetkami Syryjczyków, które pokazałyby indywidualny wymiar antyrządowej rewolucji – ludzkie marzenia, resentymenty, emocje, lęki, prywatne zwycięstwa i porażki. Z czasem projekt jednak rósł, by ostatecznie przybrać formę książki z niemal dziewięćdziesięcioma fotografiami oraz towarzyszącymi im miniaturami reportażowymi.

Podczas spotkania Rafał Grzenia i Maciej Moskwa zdradzą, jak wyglądała praca reportera w wojennej Syrii, jak powstawała książka oraz skomentują najważniejsze dla nich fotografie i teksty.

Spotkanie odbędzie się w czwartek 23 lutego o godz. 18.00 w bibliotece przy ul. Kasprowicza 12.