Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Grabieże, prostytucja wśród nieletnich, strach... czyli Górny Śląsk po II wojnie światowej

W raciborskiej bibliotece odbyło się kolejne ciekawe spotkanie z pracownikami Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku z Radzionkowa. Tym razem zaprezentowane zostały dwie prelekcje: „Społeczno- kulturowe skutki deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku” oraz „Kresowe dziedzictwo Górnego Śląska”.

Grabieże, prostytucja wśród nieletnich, strach... czyli Górny Śląsk po II wojnie światowej

Deportacje tysięcy Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku m.in. na dzisiejsze tereny Syberii, Kamczatki, Ukrainy, Białorusi, Kazachstanu, Turkmenistanu oraz Gruzji przełożyły się na gospodarczy upadek przemysłowego Śląska, skutkiem czego był brak wykwalifikowanej kadry, znaczny spadek wydobycia węgla kamiennego czy wzrost śmiertelności wśród pracowników.

- Zniszczony został model tradycyjnej wielopokoleniowej śląskiej rodziny. Teraz kobieta musiała zadbać o utrzymanie rodziny. Powszechne stało się szabrownictwo, nielegalne zajmowanie mieszkań czy prostytucja wśród nieletnich. Panował głód i strach – mówiła w trakcie spotkania Monika Nawrat z Centrum w Radzionkowie, przytaczając dramatyczne historie rodzin dotkniętych deportacją.

Drugi z wykładów, który wygłosiła Małgorzata Laburda, był poświęcony przesiedleniom po II Wojnie Światowej z Kresów na tereny Górnego Śląska i związanymi z tym konsekwencjami. Historyczka wspomniała m.in. o napływie artystów z Teatru Lwowskiego czy profesorów Politechniki Lwowskiej, którzy z czasem przyczynili się do powstania Opery Śląskiej i Politechniki Śląskiej.

Przypomnijmy, że otwarte w ubiegłym roku, Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku w Radzionkowie to placówka ekspozycyjno-archiwalna, która aspiruje do bycia swoistym pomnikiem pamięci dla tysięcy Górnoślązaków wywiezionych wbrew swojej woli do ZSRR w 1945 roku. Raciborska biblioteka od pewnego czasu pośredniczy w przekazywaniu żywych świadectw rodzin dotkniętych deportacją.

- Materiały można przekazać bezpośrednio do Centrum w Radzionkowie (specjalny formularz znajduje się na stronie internetowej www.deportacje45.pl) lub za pośrednictwem raciborskiej biblioteki przy ul. Kasprowicza 12, która umożliwia bezpłatne skopiowanie dokumentów i przesłanie ich do Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków – mówi Małgorzata Szczygielska, dyrektor MiPBP.

źródło: MiPBP w Raciborzu

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].