środa, 16 października 2019

imieniny: Gawła, Florentyny, Grzegorza

RSS

Kultura

Nowy projektor w rybnickim teatrze. Standard jak w Hollywood

05.05.2015 11:04 | 0 komentarzy | ska

Z początkiem roku, przed jubileuszem Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Ekran”, Teatr Ziemi Rybnickiej wzbogacił się o nowy sprzęt projekcyjny do odtwarzania w cyfrowej jakości.

Nowy projektor w rybnickim teatrze. Standard jak w Hollywood
Nowy sprzęt projekcyjny obsługuje światowe standardy cyfrowe, dzięki czemu w Rybniku wkrótce zagoszczą na wielkim ekranie wyjątkowe widowiska
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Rok temu TZR zakupił nowy ekran, przystosowany do projekcji 3D. Ekran ma wysoki współczynnik odbicia, jasny obraz, szeroki kąt obserwacji, doskonałą reprodukcję kolorów i duży zakres przenoszonych kontrastów.

W przypadku projekcji 3D widzowie muszą zostać zaopatrzeni w specjalne okulary. Nic nie stoi dziś na przeszkodzie, by takie projekcje odbywały się w Teatrze Ziemi Rybnickiej. W sierpniu ubiegłego roku ogłoszono przetarg na zakup projektora cyfrowego, który jednak został unieważniony. Drugi przetarg został ogłoszony w styczniu tego roku. Wybrano najtańszą ofertę, bo cena stanowiła główne kryterium wyboru. – Cały sprzęt kina cyfrowego musi być zgodny ze standardem hollywoodzkim tzw. specyfikacją DCI. Bez spełnienia tych wymagań, nikt w Polsce nie otrzyma kopii filmowej. Dlatego właśnie musi to być specjalny projektor i specjalny serwer. Tak wymyślono w Hollywood i w ten sposób standard DCI opanował prawie cały świat. Kiedyś filmy wyświetlano na taśmach 35 mm. Teraz już tak nie jest. Obecnie filmy znajdują się na małych dyskach twardych. Aby uruchomić taki film, trzeba mieć odpowiednie kody, za które trzeba zapłacić. Taki dysk łączymy z serwerem projektora i odtwarzamy raz bądź kilkakrotnie, w zależności od umowy z dystrybutorem – mówi Marek Krupa, zastępca dyrektora Teatru Ziemi Rybnickiej.

Szczelny układ

Nowy projektor to model DP4K w technologii 4 K DLP firmy Barco. Rozdzielczość projekcji to 4096 x 2160 pikseli. – Komora układu optycznego jest szczelnie zamknięta, aby żadne drobinki pyłu czy kurzu się do niej nie przedostały, bo każdy pyłek na układzie optycznym to pogorszenie jakości. Do tego dokupiliśmy serwer, który obsługuje wspomniane już dyski cyfrowe. Projektor posiada również specjalną przystawkę do projekcji filmów 3D. Projektor ma również podtrzymujący UPS, bo lampa ksenonowa i układ elektroniczny po zakończeniu projekcji wymaga kilku minut wychłodzenia przy wymuszonym obiegu powietrza. Przy braku UPS i zaniku napięcia, kolba lampy mogłaby się zniszczyć – wyjaśnia wicedyrektor TZR.

Plany na projekcje

Rybnicki teatr ma również nowy procesor dźwięku, bo wymienione zostały głośniki dookólne na sali. Dzięki temu, dźwięk może być prezentowany w systemie 7+1. Do całego systemu dokupiono odtwarzacz Blu-Ray, który w przypadku braku kopii filmu na dysku cyfrowym, może z powodzeniem służyć jako nośnik danych do rzutnika. Film na nośniku Blu-Ray nie ma jednak tak wysokiej jakości, jak z dysku. W najbliższym czasie w planach TZR jest prezentacja na nowym sprzęcie transmisji i retransmisji znakomitych koncertów, oper, baletów, spektakli teatralnych, wystaw światowego formatu, z takich miast jak Nowy Jork, Paryż, Moskwa, Londyn czy miast włoskich. W naszym regionie tego typu prezentacje można oglądać tylko w Gliwicach i Czechowicach-Dziedzicach, więc będą one na pewno gratką dla koneserów sztuki wielkiego formatu.

Szymon Kamczyk