Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Dyrektor Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków zwiedził Racibórz i okolice. Na co zwrócił uwagę?

Przedstawiciele utworzonego w kwietniu 2022 r. przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków zwiedzali 9 i 10 sierpnia zabytki Raciborza i ościennych gmin.

Dyrektor Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków zwiedził Racibórz i okolice. Na co zwrócił uwagę?
yrektor Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków zwiedził Racibórz i okolice. Fot. raciborz.pl

Wizyta została zorganizowana w celu zapoznania Instytutu z zabytkami w naszej okolicy i z potrzebami, jakie wiążą się z ich utrzymaniem i konserwacją. Gości przywitał i zapoznał wstepnie z problemami miasta Zastepca Prezydenta Miasta Dominik Konieczny.

Dyrektor Instytutu dr Michał Laszczkowski wraz z pracownicą Anną Bartosiak odwiedzili między innymi Muzeum w Raciborzu, gdzie rozmawiali z dyrektorem Romualdem Turakiewiczem o możliwościach rozwoju. Ten oprócz muzeum pokazał im także zespół średniowiecznych fortyfikacji. Oglądali także efekt konserwacji Kolumny Maryjnej oraz zapoznali się z problematyką ochrony i opieki nad zabytkiem architektury chłopskiej – spichlerzem w Sudole. W asyście ks. Mariana Obruśnika zwiedzili kościół pw. Św. Jakuba i Kościół Farny. Delegaci wizytowali także na Zamku Piastowskim oraz mieli okazję zjeść przygotowany przez członków Stowarzyszenia Drengowie znad Górnej Odry obiad w rekonstrukcji średniowiecznego grodu przy Arboretum Bramy Morawskiej, gdzie potkali się z dyrektor Elżbietą Skrzymowską. Poza Raciborzem przedstawiciele Instytutu oglądali Pocysterski Zespół Klasztorno - Pałacowy w Rudach raciborskich, ruiny pałacu w Sławikowie, Zespół Pałacowo-Parkowy w Krowiarkach, trwałą ruinę pałacu w Tworkowie oraz pałac w Chałupkach. Rozmawiali z lokalnymi przedstawicielami władz.

Goście wspólnie z towarzyszącą im w wizycie Marią Olejarnik starali się spojrzeć na raciborszczyznę jako na teren przeznaczony do integralnego, wspólnego rozwoju w zakresie utrzymania zabytków jako atrakcji turystycznych. Zastanawiano się nad koncepcjami utworzenia szlaku pałaców na ziemi raciborskiej, który wpisałby się w romantyzm poezji Josefa Eichendorffa, a także nad wyeksponowaniem raciborskiego średniowiecza poprzez lepszą ekspozycję i promocję zachowanego dziedzictwa materialnego z tych czasów. Rozmawiano również o potrzebach ciągłej dokumentacji i prowadzenia pogłębionych badań nad historią i zabytkami.

źródło: UM Racibórz

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].