Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Radni za obowiązki „społeczne” zarabiają więcej niż urzędnicy za pracę. To patologia

Pracownik zatrudniony na średnim stanowisku w wodzisławskim starostwie zarabia na rękę około 3 tys. zł. Dla porównania podobną kwotę od grudnia zarabia np. przewodniczący stałej komisji powiatowej rady.

Radni za obowiązki „społeczne” zarabiają więcej niż urzędnicy za pracę. To patologia
Zapytaliśmy wodzisławskiego starostę Leszka Bizonia, który również otrzymał od radnych znaczną podwyżkę, czy planuje od przyszłego roku podwyżki wynagrodzeń pracowników samorządowych powiatu. – Przewiduję je – przekazał nam.
Czytasz ten artykuł w ramach limitu 10 artykułów.

Zarejestruj się lub zaloguj aby korzystać z portalu bez ograniczeń!
Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać.
Zarejestruj się
Zostało Ci 9 artykułów do przeczytania.
Zarejestruj się lub zaloguj i czytaj bez ograniczeń!

Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać!

Wracamy do tematu podwyżki diet radnych powiatu wodzisławskiego. Przypomnijmy, że po upublicznieniu skali nowych pensji wśród kadry pracowniczej starostwa dosłownie zawrzało. – Ludzie są źli. Radni będą zarabiać więcej niż urzędnicy. To patologia – słyszeliśmy od wielu z nich.

Wynagrodzenie pracujących w budżetówce

Na początku wyjaśnijmy, że wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w tzw. budżetówce jest skonstruowane nieco inaczej od tego zatrudnionego w prywatnej firmie. Jak tłumaczy nam kierownik Biura Komunikacji Społecznej i Informacji w Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu Śl. Wojciech Raczkowski, oprócz pensji zasadniczej pracownicy otrzymują bowiem stałe składniki wynagrodzenia. Są to tzw. dodatki. – Podstawowym, który każdy pracownik starostwa niezależnie od funkcji czy stanowiska otrzymuje po 5 latach pracy, to dodatek stażowy, wynoszący 5% pensji zasadniczej i co roku wzrastający o 1% pensji zasadniczej – aż do momentu, gdy osiągnie 20%, ponieważ później już ten dodatek nie wzrasta – informuje nas Raczkowski.

W związku z inną konstrukcją wynagrodzenia na 227 osób (wraz z przebywającymi na urlopach wychowawczych, osobami zatrudnionymi na zastępstwo, jak i osobami na stanowiskach pomocniczych) zatrudnionych w wodzisławskim starostwie (stan na koniec listopada 2021 r.) nie było pracowników otrzymujących wynagrodzenie za pracę na poziomie minimalnego wynagrodzenia, czyli 2 800 zł brutto a 2 061 zł netto. – Zatrudnionych jednak było 8 osób, które uzyskiwało wynagrodzenie zasadnicze, czyli to, od którego naliczane są dodatki na poziomie wynagrodzenia minimalnego – informuje Wojciech Raczkowski.

Diety o 60% w górę. A pensje urzędników stoją

Podstawowym stanowiskiem w wodzisławskim starostwie jest stanowisko inspektora. Zapytaliśmy kierownika biura komunikacji społecznej i informacji o średnie miesięczne wynagrodzenie osoby je zajmującej. – Przeciętnie wynagrodzenie zasadnicze wraz z dodatkami wynosi na chwilę obecną 4 181 zł brutto – przekazał nam. Czyli będzie to około 3 tys. zł netto. Tę kwotę zestawmy z przyjętymi przez radę powiatu wodzisławskiego poziomami diet, które obowiązują od 1 grudnia. Miesięczna dieta przewodniczącego rady wzrosła z 2 630 zł do 4 208 zł, jego zastępcy z 2 093 zł do 3 349 zł, nieetatowych członków zarządu z 2 281 zł do 3 650 zł, przewodniczących stałych komisji rady z 1 959 zł do 3 135 zł, wiceprzewodniczących komisji stałych z 1 556 zł do 2 490 zł, a szeregowych radnym z 1 422 zł do 2 276 zł (diety są nieopodatkowane do 3 tys. zł). Generalnie diety poszły w górę o „banalne” 60%.

Podwyżki możliwe

Zapytaliśmy wodzisławskiego starostę Leszka Bizonia, który również otrzymał od radnych znaczną podwyżkę, czy planuje od przyszłego roku podwyżki wynagrodzeń pracowników samorządowych powiatu. – Przewiduję je – przekazał nam. Dodał jednak, że ich wysokość zostanie ustalona po uchwaleniu budżetu powiatu. Dopiero wówczas będzie znana skala podwyżek. Sprawa jest paląca. W dodatku należy pamiętać, że powiat musiałby podwyższyć pensje nie tylko pracowników starostwa, ale też pozostałych jednostek, podlegających powiatowi, np. PZD, PUP itp.

Zobacz również:

Ludzie

Leszek Bizoń

Starosta Wodzisławski

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~do_taka_ja (91.192. * .117) 08.12.2021 13:43
oceniono 7 razy
-1
Zgłoś

Tak to prawdziwa klasa w tym Pszowie - pobierać diety za nic nie robienie i coraz wieksze pogrązanie miasta i dyrygowanie sobą przez Krzysztale i Kowola . To rada ma dyrygowac burmistrzem a zastępca ma stać przed nimi na baczność a nie odwrotnie

taka_ja 08.12.2021 10:38
oceniono 9 razy
5
Zgłoś

Czy społecznie nie oznacza za darmo? Ech, szkoda gadać. Dodam jedno: radni miasta Pszowa wykazali się większą klasą rezygnując z podwyżek.

wieje_halny 08.12.2021 09:50
oceniono 6 razy
4
Zgłoś

No to się zacznie. PiS podpalił lont...