Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Nieboczowy w konkursie na modernizację roku i budowę XXI w.

Dwa tygodnie temu Nieboczowy odwiedzili jurorzy konkursu Modernizacja Roku i Budowa XXI w. Projekt pn.: "Budowa infrastruktury gminnej na terenie nowej wsi Nieboczowy" został ogólnopolskim finalistą konkursu. Od wczoraj można oddawać na niego głosy. 

Nieboczowy w konkursie na modernizację roku i budowę XXI w.
Nieboczowy zostały zwizytowane przez jury konkursu. Fot. facebook.com

Konkurs, który odbywa się od 1996 r. przez lata skupiał się promowaniu dokonań polskich budowlańców w zakresie modernizacji, remontów, renowacji czy adaptacji. Dwa lata temu rozszerzono zakres Konkursu o nowe obiekty. Przyjęto rozwiązanie o wyodrębnieniu dwóch głównych kategorii w Konkursie: obiekty modernizowane i obiekty nowe. Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego Targi Pomorskie Sp. z o.o.

Zgłoszenie płatne

W tym roku do konkursu został zgłoszony projekt "Budowa infrastruktury gminnej na terenie nowej wsi Nieboczowy". Został finalistą w kategorii "rewitalizacja obszarów i zespołów urbanistycznych". Wójt gminy Lubomia, Czesław Burek przyznaje, że gmina za udział w konkursie musiała zapłacić 13 tys. zł wpisowego. - Raczej stronię od zgłaszania gminy do konkursów, ale w tym wypadku zrobiłem wyjątek, bo to konkurs z długą historią, prestiżowy, którego rozstrzygnięcie odbędzie się na Zamku Królewskim w Warszawie - mówi Czesław Burek

Głosowanie internautów

O tym jednak, jak wielki odniesie sukces, zdecyduje liczba głosów oddanych na projekt. Głosować można poprzez stronę internetową konkursu, kliknięcie wybranego projektu i potwierdzenie głosu na swojej skrzynce pocztowej kliknięciem w wysłany przez organizatora link. Każdy może oddać jeden głos każdego dnia. Głosowanie trwa do 22 września.

Wyniki głosowania oraz werdykt konkursowego Jury zostaną podane na uroczystej gali, która odbędzie się 22 września na Zamku Królewskim w Warszawie.

Jak odbudowano Nieboczowy?

Odbudowa wysiedlanych Nieboczów została rozpoczęta w marcu 2014 r. w terenie prawie całkowicie pozbawionym wszelkiej infrastruktury. Budowa trwała 5 lat i ostatecznie została zakończona i rozliczona do 30 czerwca 2019 r.  W wyniku budowy nowej wsi zrealizowano poniższe elementy infrastruktury gminnej:

- wybudowano budynek Wiejskiego Domu Kultury z remizą Ochotniczej Straży Pożarnej, przedszkolem publicznym, rynkiem, placem wodnym;

- wybudowano również budynek Wiejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji z zapleczem socjalnym i odnową biologiczną;

- park o pow. 6,5 ha ze ścieżkami parkowymi o długości 2157 mb oraz staw wodny wraz z wyspą

- wybudowano boisko do piłki nożnej z ogrodzeniem wraz z trybunami zadaszonymi oraz boisko wielofunkcyjne o nawierzchni poliuretanowej;

- ponadto w parku w ramach odrębnych kontraktów wybudowano streetwork, siłownię zewnętrzną oraz skatepark, oraz dodatkowo 9 mieszkań komunalnych. 

Budowa  Nieboczów dla osób przesiedlanych z terenu Zbiornika Racibórz była konieczna, aby wybudować zbiornik,  mający chronić przed powodzią 2,5 mln ludzi i zapewnić godny byt oraz „małą” ojczyznę dla przesiedlonych.

Ludzie

Czesław Burek

Wójt Gminy Lubomia

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~zet (78.31. * .98) 27.08.2021 09:15

Aby coś postawić - zbudować należało wpierw wykupić grunty od ludzi tam mieszkających , za ile?