Informacje
Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Czas nas Śląskie
Czas nas Śląskie Konkurs promujący lokalne i regionalne produkty i usługi wraz z przyznaniem znaku jakości „Czas na Śląskie”
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

W starostwie zlikwidowano biuro kontroli

Jeszcze niedawno w strukturach wodzisławskiego starostwa powiatowego istniało biuro kontroli. Istniało, bo kilka miesięcy temu zostało jednak zlikwidowane. Dlaczego?

W starostwie zlikwidowano biuro kontroli
Zlikwidowane biuro liczyło dwóch pracowników
Czytasz ten artykuł w ramach limitu 10 artykułów.

Zarejestruj się lub zaloguj aby korzystać z portalu bez ograniczeń!
Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać.
Zarejestruj się
Zostało Ci 9 artykułów do przeczytania.
Zarejestruj się lub zaloguj i czytaj bez ograniczeń!

Rejestracja jest darmowa - dowiedz się więcej ile możesz zyskać!

POWIAT Biuro kontroli w strukturach wodzisławskiego starostwa powiatowego zajmowało się przede wszystkim: prowadzeniem kontroli w jednostkach organizacyjnych, organach administracji zespolonej powiatu i komórkach organizacyjnych starostwa, a także w jednostkach posiadających osobowość prawną oraz w innych podmiotach, którym udzielono dotacji z budżetu powiatu wodzisławskiego. – Z reguły w urzędach zwiększa się kompetencje wydziałów audytów, czy kontroli. A u nas wręcz przeciwnie. Nie mamy czego kontrolować w jednostkach, które nam podlegają? Boimy się czegoś? – zastanawia się radna powiatu wodzisławskiego Danuta Maćkowska.

Dyspozycja zarządu

Zlikwidowane biuro liczyło dwóch pracowników. Jak wyjaśnia nam kierownik biura komunikacji społecznej i informacji Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śl. Wojciech Raczkowski, zostało ono decyzją zarządu powiatu pod koniec sierpnia zlikwidowane po przejściu jego kierownika na emeryturę. Podkreśla, że to zarząd powiatu jest organem wykonawczym i do jego wyłącznej decyzji należy taka organizacja starostwa, aby mógł wykonywać swoje zadania. – W związku z tym, że w świetle obowiązujących przepisów nie ma obowiązku wyodrębniania w strukturze organizacyjnej komórki odpowiedzialnej za tzw. kontrolę wewnętrzną, zarząd powiatu postanowił o jej likwidacji – wyjaśnia Wojciech Raczkowski.

Inni też kontrolują

Raczkowski podkreśla, że likwidacja biura nie oznacza jednak braku kontroli w starostwie czy powiatowych jednostkach organizacyjnych. Wymienia, że w starostwie funkcjonuje biuro audytu wewnętrznego, do którego zadań obok spraw związanych z audytami należą też sprawy związane z kontrolą zarządczą. Ponadto w proces kontroli zaangażowane są także inne stanowiska i komórki organizacyjne, jak sekretarz (czuwa nad prawidłowością organizacji urzędu), skarbnik oraz wydział finansowy (czuwają nad prawidłowością gospodarki finansowej), wydział zamówień publicznych (czuwa nad prawidłowością udzielanych zamówień). – Zarówno starosta, jak i zarząd powiatu w każdy momencie mogą zdecydować o przeprowadzeniu kontroli doraźnych w każdej sferze działalności powiatu i przy wykorzystaniu wszystkich zasobów kadrowych starostwa, a także jednostek organizacyjnych. Nie jest do tego celu potrzebne utrzymywanie odrębnego biura – podkreśla Wojciech Raczkowski.

Wzmocnienie wydziału oświaty

Zarząd powiatu podjął jednak dodatkowe działania. Ze względu na znaczące transfery środków publicznych z budżetu powiatu do szkół niepublicznych postanowił wzmocnić kontrolę nad prawidłowością wykorzystania tych środków tak, aby zapobiegać ewentualnym nieprawidłowościom. – W tym celu drugi z pracowników zlikwidowanego biura kontroli został przesunięty do wydziału oświaty, gdzie realizuje zadania w tym właśnie obszarze – mówi kierownik biura komunikacji społecznej i informacji.

(juk)

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].