Piątek, 23 października 2020

imieniny: Marleny, Seweryna, Odylii

RSS

Uczyli jak ważny jest las

29.05.2019 10:15 | 0 komentarzy | art

Do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Gorzyczkach przyjechali leśnicy z Nadleśnictwa Rybnik. Przeprowadzili tu lekcję edukacji leśnej.

Uczyli jak ważny jest las
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wizyta leśników odbyła się w ramach szkolnej akcji „Czysty szlak – śmieci brak”. Planowano, że spotkanie odbędzie się w lesie, na granicy Gorzyczek i Łazisk. Uczniowie mieli zbierać tam śmieci, ale ostatecznie nie pozwoliła na to deszczowa aura. Dlatego leśnicy przybyli do szkolnej świetlicy. Przygotowali dla młodych słuchaczy kilka atrakcji.

Najpierw szef Nadleśnictwa Rybnik, nadleśniczy Janusz Foltys opowiedział o znaczeniu sygnałów wygrywanych dawniej przez leśniczych na rogach myśliwskich. Ba, nie tylko opowiedział, ale również – wspólnie z innymi leśnikami – je zagrał i to całą gamę. - Dziś leśnicy i myśliwi porozumiewają ze sobą za pomocą nowoczesnych środków komunikacji, ale kiedyś przecież ich nie było, a na obszarach leśnych jakoś między sobą trzeba było się porozumiewać – tłumaczył nadleśniczy. Nie tylko młodzi słuchacze zdumieli się ilością i znaczeniem tych sygnałów. - Jak wy to rozpoznajecie? Ja się już pogubiłam – nie kryła zdumienia Alina Konsek, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Mikołaja Reja w Gorzyczkach.

Nadleśniczy przeprowadził również konkurs wiedzy o mieszkańcach lasów, a zwycięzcy otrzymali gry edukacyjne. Ponadto goście z nadleśnictwa zaprezentowali film, który opowiadał o życiu lasu i pracy leśniczych. - Cieszymy się, że mogliśmy gościć w naszej szkole takich gości – mówi Alina Konsek.

Akcję zorganizowała posłanka Teresa Glenc. - Miałam okazję uczestniczyć w sadzeniu młodego lasu w Katowicach i tam nawiązałam kontakt z panem nadleśniczym. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że warto by było zorganizować działanie również wśród uczniów z powiatu wodzisławskiego. Padło na Gorzyczki, bo tę szkołę dobrze znam i wiem, że tutejsza dyrektor zawsze jest otwarta na współpracę – mówi Teresa Glenc. - W miarę możliwości staramy się organizować w nadleśnictwie akcje edukacyjne. Myślę, że do tej pory wzięło w nich udział około 10 tysięcy osób, głównie z ośrodków miejskich. Ale obszar naszego nadleśnictwa zamieszkuje około miliona osób, więc chcemy w miarę naszych możliwości trafiać też do mniejszych ośrodków. Edukacja leśna jest po prostu bardzo ważna, bo lasy odgrywają dużą rolę w naszym życiu, o czym często zapominamy – mówi Janusz Foltys. (art)

Do Gorzyczek przybyła mocna reprezentacja Nadleśnictwa Rybnik, bo oprócz szefa tej jednostki, nadleśniczego Janusza Foltysa przybyli też inżynier nadzoru Roman Kwapuliński, leśniczy leśnictwa Wodzisław Janusz Ciszek, specjalista Służby Leśnej Katarzyna Szendzielorz, a także pracownicy Służby Leśnej Sławomir Walisko, Karol Suchanek i Dominik Magiera.

Ludzie:

Teresa Glenc

Teresa Glenc

Poseł na Sejm