Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Kopalnia "Rymer" w Rybniku na archiwalnych zdjęciach [BARBÓRKA]

Ta kopalnia żyje już tylko we wspomnieniach byłych pracowników. Pozostało po niej też koło na rondzie w Niedobczycach, a także archiwalne zdjęcia, które dołączamy do artykułu. Zapraszamy w sentymentalną podróż do miejsc, których już nie ma.

Kopalnia "Rymer" w Rybniku na archiwalnych zdjęciach [BARBÓRKA]
Byli górnicy z "Rymera" mogą rozpoznać miejsca i osoby ze swojej młodości. Opis zdjęcia: Górnicy przed jednym z budynków kopalni. W tle wieża szybowa. Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe.

Kopalnia "Rymer" (a właściwie "Johann Jacob") powstała w 1896 roku, gdy pola górnie Johanna Jacob oraz Römer odłączono od kopalni "Emma". Dzięki dużym zasobom węgla, kopalnia szybko się rozwijała. Wkrótce doprowadzono do niej bocznicę kolejową i przystąpiono do budowy kolejnych obiektów kopalnianych. Po podziale Górnego Śląska kopalnia znalazła się w Polsce. 1 września 1936 roku nadano jej nazwę "Rymer" na cześć pierwszego wojewody śląskiego.

Wejście na teren kopalni - widok z zewnątrz. Widoczny samochód Skoda 105. Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe.

W czasie II wojny światowej Niemcy zajęli kopalnię. Przemianowano ją wówczas na "Römer Grube". Wielu górników wcielono do Wehrmachtu, dlatego też na miejscu posiłkowano się pracą jeńców.

Górnik wierci świdrem w przodku. Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe.

Po wojnie kopalnia znowu znalazła się w Polsce. Wtedy też przywrócono nazwę "Rymer". Wraz z inwestycjami stopniowo wzrastało wydobycie z 582 tys. ton w 1946 roku do ponad 1 mln ton w 1949 roku i rekordowego roku 1973 - 1,364 mln ton.

Górnik zakłada ładunki wybuchowe w przodku. Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe.

Kryzys lat 90-tych XX wieku przyniósł załamanie popytu na węgiel. Nadprodukcja przełożyła się na znaczny spadek cen tego surowca. Proces likwidacji kopalni rozpoczął się w 1994 roku. 1 lipca 1995 roku kopalnię "Rymer" połączono z kopalnią "Chwałowice". Trwała sprzedaż tej części majątku kopalni, która nie miał związku z produkcją.

Grupa górników oczekujących na wyjazd na powierzchnię. Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe.

W październiku 1999 roku zakończono wydobycie w "Ruchu Rymer" i przystąpiono do likwidacji obiektów ciągu technologicznego i wyrobisk. 30 grudnia 2010 roku zlikwidowano ostatni obiekt górniczy "Ruchu Rymer" - szyb wentylacyjny "Marcin" w Radziejowie.

(na podst. Zarys dziejów kopalni "Rymer" autorstwa Bernarda Walli i Andrzeja Adamczyka).

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].