Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jedna strategia i wspólne cele

Wspólna strategia Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) oraz 16 wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej na najbliższe cztery lata była głównym tematem spotkania z kierownictwem Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Dokument jest na końcowym etapie prac.

Jedna strategia i wspólne cele
Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podziękowała wojewódzkim funduszom za zaangażowanie w sprawne wydatkowanie środków na inwestycje w ochronę środowiska.

Minister Paulina Hennig-Kloska podziękowała wojewódzkim funduszom za zaangażowanie w sprawne wydatkowanie środków na inwestycje w ochronę środowiska.

Wdrożenie umów w ramach programu „Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko” wymaga czasu, ale dzięki wysiłkowi pracowników 16 wojewódzkich funduszy udało się podpisać 16 umów oraz zapewnić stabilne finansowanie dla Programu „Czyste Powietrze” na kolejne miesiące i lata. Dziękuję za tę pracę, która przekłada się na lepsze życie ludzi – powiedziała podczas spotkania Minister Klimatu i Środowiska.

Wspólne działanie

Prezes NFOŚiGW Dorota-Zawadzka Stępniak zapowiedziała regularny dialog z wojewódzkimi funduszami na temat nowych programów i obszarów wsparcia. Dzieje się tak już teraz – trwają intensywne prace nad „Wspólną strategią działania NFOŚiGW i wojewódzkich funduszy na lata 2025-28”. Sporządzana co cztery lata strategia jest jednolitą podstawą do przyjęcia strategii przez sam NFOŚiGW, jak i przez poszczególne 16 wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. – Nowe programy i obszary wsparcia będziemy wypracowywać wspólnie, chodzi o to, żeby to wsparcie nie dotyczyło tylko przekazywania środków na wdrażanie konkretnych programów, ale żebyśmy także wspierali się merytorycznie i na poziomie operacyjnym. Zależy nam bardzo na tym, żebyśmy prowadzili regularny dialog i wymieniali się dobrymi praktykami – powiedziała prezes Zawadzka-Stępniak.

NFOŚiGW, obchodzący w tym roku 35-lecie swojej działalności, tworzy wraz z 16 wojewódzkimi funduszami spójny system finansowania ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Wspólna strategia jest jednym z najważniejszych narzędzi w tym systemie. – Wyzwania, przed którymi teraz stoimy, to dekarbonizacja, niskoemisyjność, transformacja w kierunku neutralności klimatycznej. To ogromne zadanie organizacyjne, zarządcze i finansowe, ale przede wszystkim ogromna szansa na zieloną transformację naszego kraju – podkreśliła prezes NFOŚiGW.

Mapa drogowa

Zastępca prezesa zarządu NFOŚiGW Małgorzata Szafoni podziękowała za ogrom wykonanej pracy i przekazane z WFOŚiGW informacje o sytuacji w regionach oraz o tym, co jest ważne na przyszłość. – Etap zarządzania i wdrażania strategii będzie najważniejszy. Chodzi o to, żebyśmy tak ułożyli sobie współpracę na najbliższe cztery lata, by strategia żyła, by nam służyła i żeby za cztery lata być w innym miejscu, niż jesteśmy teraz wszyscy razem – powiedziała Małgorzata Szafoni.

Prace nad wspólną strategią na lata 2025-28 ruszyły w styczniu tego roku, kiedy Rada Nadzorcza NFOŚiGW powołała zespół ds. koordynacji działań w tym celu. Od początku prac ich podstawą było zapewnienie, aby 16 wojewódzkich funduszy miało istotny wkład w proces tworzenia dokumentu. – Zależy nam, aby strategie, które będą wynikiem naszych prac, były mapą drogową wspólnych działań i określały zasady współpracy NFOŚiGW, wszystkich WFOŚiGW i samorządów lokalnych na rzecz rozwiązania najważniejszych problemów dotyczących ochrony środowiska na terenie całego kraju – powiedział Krzysztof Pałka, członek Rady Nadzorczej NFOŚiGW.

Zgodnie z regulacjami prawnymi, czteroletnia wspólna strategia Narodowego Funduszu i wojewódzkich funduszy powinna zostać przyjęta do 30 czerwca tego roku. Na tej podstawie NFOŚiGW oraz poszczególne wojewódzkie fundusze powinny do 30 września przyjąć własne strategie działania.

(eco)


Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].