środa, 20 stycznia 2021

imieniny: Fabiana, Sebastiana, Dobroniegi

RSS

Epidemia koronawirusa:

Dworek w tym roku odzyska świetność

24.05.2016 00:00 red.

Decyzją rady powiatu, przeznaczono środki finansowe na remont dworu w Łukowie, którego starostwo jest właścicielem. Jeszcze w tym roku obiekt ma zostać zmodernizowany. Jakie są plany na wykorzystanie budynku?

– Mamy ambitne plany na ten rok. Chcielibyśmy dokonać w budynku zmiany dachu, wymiany stolarki okiennej i drzwiowej, aby zamknąć budynek, ocieplić go i przy okazji ocieplenia pomalować. Chcemy złożyć do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach wniosek o dofinansowanie źródła ciepła. Myślimy tutaj o zastosowaniu pompy ciepła. Byłoby to pierwsze tego typu źródło ciepła na terenie naszego powiatu, zastosowane w budynku użyteczności publicznej. Być może ten kierunek przyczyniłby się do zmiany myślenia o ekologii. Nasza rolą jest nie tylko ratowanie starych substancji, ale także pokazywanie, że współczesna technika daje możliwości korzystania ze środowiska nie w sposób grabieżczy, ale w koegzystencji z przyrodą – mówi Damian Mrowiec, starosta rybnicki.

Sale i muzeum

W układzie pomieszczeń budynku również co nieco ma się zmienić. Na jednym piętrze maja powstać dwie duże sale. Jedna miałaby być salą konferencyjną, druga zawierałaby małą scenę, na której docelowo miałyby odbywać się występy. – Nie mamy zbyt wielu obiektów w okolicy, które stwarzają podobne możliwości. Zainteresowanie tymi terenami jest spore. Na przełomie maja i czerwca seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Czerwionki-Leszczyn wybierają się do tej części powiatu, bo wiele jest tam do obejrzenia – zapewnia Damian Mrowiec. W jednej części dworku starosta planuje również utworzenie mini muzeum sprzętów i narzędzi, używanych w przeszłości w gospodarstwach domowych naszego regionu. Celem takiego muzeum jest pokazanie dzieciom i młodzieży dawnego życia i zainteresowanie ich lokalna historią.

Porządki i czyszczenie

– Widzimy, na przykładzie naszego dworca w Suminie, że niewielkim nakładem sił i środków można zdziałać wiele w takich obiektach. Część prac można wykonać własnymi siłami, a do większych prac wykonawcę wyłonimy w drodze przetargu. Radni, którzy zobaczyli zmianę dworca w Suminie, przekonali się do tego typu inwestycji – wyjaśnia starosta. Powiat już oficjalnie stał się właścicielem dworku i części przyległego terenu. Ekspertyza techniczna oraz dokumentacja projektowa wykazały możliwość przeprowadzenia remontu obiektu, a nie jak sugerowano wcześniej rozbiórki. W najbliższym czasie teren wokół dworku ma być porządkowany i czyszczony z zalegających śmieci. Być może w przyszłości, po uregulowaniu kwestii własnościowych, starostwo stanie się również właścicielem przyległej działki ze stawem, dzięki czemu w Łukowie powstałoby idealne miejsce do odpoczynku i rekreacji.

Szymon Kamczyk

  • Numer: 21 (498)
  • Data wydania: 24.05.16
Czytaj e-gazetę