Sobota, 17 sierpnia 2019

imieniny: Jacka, Anity, Mirona

RSS

Przegląd powiatowy

17.05.2016 00:00 red.

Powiat

Przytulali się w Czernicy

Najpierw na boisku, później w szkole, a na końcu przy zameczku – tak przebiegał Dzień Przytulania, który został zorganizowany w Czernicy z inicjatywy sołtysa Adama Mroza. Na czernickim boisku odbył się turniej piłkarski dla dzieci, a następnie mali uczestnicy zostali zaproszeni do udziału w dyskotece w Szkole Podstawowej im. H. M. Góreckiego w Czernicy. Wieczorem natomiast dla dorosłych mieszkańców Czernicy zorganizowano zabawę na wolnym powietrzu przy Ośrodku Kultury „Zameczek”. Fot. Jerzy Kawulok.

Konkurs Gwary Śląskiej w świetlicy

Już po raz piąty wychowankowie Świetlicy Środowiskowej w Nowej Wsi spotkali się na międzyświetlicowym Konkursie Gwary Śląskiej, w którym nie zabrakło wierszy, opowiadań, piosenek, skeczy oraz przedstawień w gwarze śląskiej. W tegorocznym jury zasiadali: wójt Gminy Lyski Grzegorz Gryt, Józef Cyran, Danuta Kupka, Anna Adamczyk, Irena Cieślak oraz Agnieszka Bochenek. W tym roku „rywalizacja” odbywała się na dwóch płaszczyznach: występów grupowych oraz występów indywidualnych. Jury oceniało nie tylko poprawność gwary śląskiej ale również interpretację utworu, pamięciowe opanowanie tekstu czy szczególne walory takie jak rekwizyty, strój, elementy wokalne itp. Do „rywalizacji” w występach grupowych stanęło 7 grup z Nowej Wsi, Adamowic oraz Raszczyc. Pierwsze miejsce zajęła grupa z Nowej Wsi, ze spektaklem „Postacie z bojek”. Drugim miejscem nagrodzono grupę z Raszczyc z programem „Czerwony Kapturek”, a trzecie miejsce grupa z Raszczyc z utworem „Karlik”. W występach indywidualnych najlepszą ocenę zebrała Marta Grzenik. Drugie miejsce zajęła Wiktoria Kokot, a trzecie Natalia Mazur. Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe, których fundatorem była Gmina Lyski, a pozostali uczestnicy również otrzymali upominki w postaci książek.

Podpisali współpracę z Czechami

Wójt gminy Świerklany Tomasz Pieczka podpisał porozumienie z przedstawicielem czeskiej miejscowości o nazwie Vertkovice – starostą Miroslavem Cernochem. Współpraca pozwoli gminom na złożenie wspólnego wniosku o dofinansowanie działań ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Współpraca z Czechami będzie polegała na wymianie doświadczeń na różnych płaszczyznach. W planach gminy mają m.in. spotkanie integracyjne w ramach Dni Gminy Vertkovice, międzynarodowe rajdy górskie dla uczniów, turnieje piłkarskie i zawody strażackie organizowane po obu stronach granicy oraz grudniowy jarmark świąteczny w naszej gminie. Na koniec przewidziane jest wydanie folderu, w którym podsumowane zostaną podjęte działania.

Nagrody burmistrza przyznane

W tym roku po raz pierwszy w Czerwionce-Leszczynach przyznano nagrody w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. Nagrody mają formę gratyfikacji finansowej, mogą być indywidualne lub zespołowe. Wnioski o przyznanie nagród składa się do końca lutego za osiągnięcia minionego roku. W tym roku wpłynęło 13 wniosków. Burmistrz przyznał 7 nagród na ogólną kwotę 20 000 zł. Nagrodę w wysokości 6000 zł za całokształt działalności otrzymał Chór Magnificat Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Czuchowie. Nagrody za osiągnięcia o istotnym znaczeniu otrzymali: Formacja Taneczna ZYGZAK – grupa Zygzak seniorki (3500 zł), Formacja Taneczna ZYGZAK – grupa MAŁY ZYGZAK (3500 zł), choreograf Katarzyna Grzegorzek (1500 zł), mażoretka Julia Jasiczek (800 zł), Zespół Tańca Nowoczesnego RYTM (3500 zł), skrzypaczka Karolina Podorska (1200 zł). Gala z wręczeniem nagród odbyła się w Centrum Kulturalno-Edukacyjnym w Czerwionce-Leszczynach.

Wydarzy się:

Zebrania w sołectwach

Mieszkańcy gminy Świerklany mogą wziąć udział w zebraniach wiejskich, na których poruszone będą tematy zmian w komunikacji publicznej, budżetu obywatelskiego w gminie oraz bieżące sprawy. Pierwsze zebranie odbędzie się 17 maja o godz. 18.00 w siedzibie GOKiR dla mieszkańców Świerklan Górnych. 18 maja o godz. 18.00 spotkają się mieszkańcy Jankowic w sali remizy OSP, natomiast 19 maja zebranie odbędzie się w Szkole Podstawowej im. Św. Jadwigi w Świerklanach Dolnych (również godz. 18.00).

Bieg i piknik w Czernicy

Przekonajcie się sami jak atrakcyjnie można spędzać czas i to wraz z całą rodziną. Tradycyjnie w Boże Ciało, przypadające w tym roku 26 maja na terenie OK „Zameczek” odbędzie się V Piknik Historyczny. W programie III Czernicki Bieg Uliczny i II Dziecięcy Bieg Uliczny (zapisy nadal trwają), gra terenowa dla najmłodszych, „Kobiety z torebki” – spektakl w konwencji teatru papierowego, „ Kobieta z kredensu” – wystawa grupy FotoSpichlerz, występy artystyczne grup lokalnych, stoisko z lokalną gastronomią i rękodziełem, a także koncert finałowy. Na piknik oczywiście wstęp wolny.

  • Numer: 20 (497)
  • Data wydania: 17.05.16
Czytaj e-gazetę